Šestá vítězka Hvězdy inkoustu rozpoutává Souboj princů

Akční královská fantasy od vítězky 6. ročníku soutěže Hvězda inkoustu

Souboj princů, Kristýna Dostálová, Tempus, recenze, knihy, fantasy, young adult, Fragment, magazín KULT* Brno
Knihy

Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou šestého ročníku literární soutěže Hvězda inkoustu, kterou organizuje nakladatelství Fragment. V rámci propagace autorka navázala také spolupráci s brněnskou středověkou kapelou Tempus, která k románu vydala i stejnojmennou, a vcelku vydařenou, píseň.

V císařství, kde obyvatelé různých zemí ovládají rozličné entity, se princ Leandros vydává na cestu, aby se s dalšími osmi princi utkal o ruku princezny i královskou korunu. Provází ho jeho dvojče, trochu svéhlavá sestra Leanis. Při náhlé příhodě v nočním lese je Leandros zraněn a je nucen vrátit se domů. Ve snaze uhájit pošramocenou pověst rodiny se Leanis rozhodne odejít na zámek a vydávat se za svého bratra. Turnaj, který pozůstává z několika nebezpečných úkolů, ale někdo sabotuje a Leanis musí zjistit, kdo za náhlými útoky na ostatní účastníky stojí.

Také čtěte
Tempus, hudební skupina, středověk, Rock, rozhovor, magazín KULT* Brno
Tempus je středověce‑rocková hudební skupina. Byla založena v roce 2007 na jižní Moravě. Dnes...

Navzdory tomu, že se jedná o literární prvotinu, kde se v rámci žánru nabízí množství klišé, autorka čtenáře velmi rychle přesvědčí o své veliké fantazii a obrazotvornosti. Sice se objevuje několik zaužívaných konceptů a motivů, Kristýna Dostálová je vsází do celkem zajímavého kontextu. To, co se zpočátku zdá jako příběh o soutěži o princezninu ruku, se postupně překlápí do fantasy detektivky a domnělá hlavní dějová linka je zasunuta do pozadí. Právě tato ne až tak tradiční kombinace prvků udržuje napětí a nutí přetáčet stránky. Pátrání po minulosti soutěže a tajemných postavách za oponou se jeví o hodně atraktivnější než soutěž samotná.

Románem prostupuje i lehký feminismus, což ale není na škodu a nepůsobí to vykalkulovaně. Právě naopak, logicky to zapadá do příběhu. Je pak jen škoda, že Dostálová všechny své myšlenky nedokázala dostatečně rozvinout. V  tomto případě ale není namístě vinit přímo autorku. Hvězda inkoustu – tak jako mnoho jiných literárních soutěží – má stanovený maximální počet znaků, který přihlášené texty můžou mít. A i vítězka šestého ročníku se do něho musela vejít. To způsobilo, že věci, které by si normálně žádaly rozepsat na několika stranách, jsou zhuštěny do pár odstavců. Trpí tím především představování fikčního světa. Je v pořádku, pokud se čtenář dozvídá jeho zákonitosti v průběhu děje, v Souboji princů je to ale podáno chaoticky a  natolik útržkovitě, že ani po dočtení nejsou některé detaily dotažené.

Souboj princů, Kristýna Dostálová, Tempus, recenze, knihy, fantasy, young adult, Fragment, magazín KULT* Brno

Chybí především lepší a  kompaktnější vysvětlení politického uspořádání – z  těch několika zmínek není jasné, jak přesně císařství funguje. Zkratkovitost ubližuje i hlavním postavám. Několikrát se objeví poznámka, že rodina Leandrose a Leanis si s sebou nese malé temné tajemství, víc se však už čtenář nedozví. To pak oslabuje motivace hrdinů a zbytečně je zplošťuje. Ploché jsou prakticky všechny postavy, ale opět – nerada bych to připisovala jenom autorčině nevypsanosti. Místy se objevuje snaha o psychologizaci, která se ale na tak malé ploše nestíhá zarýt dostatečně hluboko. Vedlejší aktéři jsou načrtnuti dobře, většina z  nich je zajímavá, ale o svoje místo na slunci bojují na příliš stísněném prostoru.

Také čtěte
Stříbrný měsíc,  série historických detektivek Ondřeje S. Nečase, knihy, recenze, magazín KULT* Brno
Letos vyšel již třetí díl úspěšné série historických detektivek Ondřeje S. Nečase o rytíři Mojmíru...

Samotný závěr se pak potýká s  přesně opačným neduhem – je překombinovaný. Zde jsou vidět Kristýniny literární rezervy, protože očividně ještě neumí pracovat s tempem příběhu. To způsobuje, že rozuzlení zápletky přichází v nedůvěryhodných kulisách, akční scény jsou odbyty a trochu úsměvné a zdlouhavé vysvětlování pointy zase trochu nudí.

Souboj princů jako fantasy román z  triviálního světa je příjemná young adult jednohubka, která by ale v širším rozsahu mohla být i něčím víc. Je znát potenciál k vytvoření zajímavé série – a vzhledem k absolutnímu závěru s pokračováním počítá i Dostálová. Je tedy možné, že všechny vytýkané věci v dalších dílech odstraní a  svůj svět nám postupně víc představí. Já bych se do něj vrátila ráda.

Souboj princů, Kristýna Dostálová, Tempus, recenze, knihy, fantasy, young adult, Fragment, magazín KULT* Brno
Souboj princů, Kristýna Dostálová, Tempus, recenze, knihy, fantasy, young adult, Fragment, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Souboj princů
Kristýna Dostálová
304 stran
Fragment, 2023

 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...