Třetí díl historické detektivní ságy míří na pulty knihkupectví

Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic se utká v souboji intelektu se zákeřným vrahem. 

 

Stříbrný měsíc,  série historických detektivek Ondřeje S. Nečase, knihy, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Letos vyšel již třetí díl úspěšné série historických detektivek Ondřeje S. Nečase o rytíři Mojmíru Mrázovi ze Žezlic. Ten se svými společníky bude tentokrát pátrat po geniálním padělateli mincí, který se hned v úvodu knihy stane rovněž několikanásobným vrahem, když cestou na popraviště pobije kata a jeho pohůnky, několik přihlížejících a beze stopy zmizí. U toho ale neskončí a tak vyděšený purkmistr města Brna Oldřich Polzmacher povolá hlavního hrdinu Mojmíra Mráze ze Žezlic, aby padělatele a vraha dopadl, než se stane ještě něco horšího.

Případ se zamotává, každá další nalezená falešná mince ukazuje na další vraždu a přes značné zapojení rytířových společníků Boreše, Oloty, Michla a zejména kurážné Milady, je vrah stále o krok před svými pronásledovateli. Příběh je až do konce napínavý a jeho vyústění je, jako v každé správné detektivce, překvapivé, ale nikoli nelogické. Celá kniha je zasazena do Brna a jeho okolí. Odehrává se v 15. století, které autor dokáže krásně oživit popisy míst a obyčejných lidí, přičemž se obejde bez patosu i zbytečného romantizování minulosti (nebo naopak jejího očerňování). Lidé v té době nebyli v ničem jiní, než lidé dnes, jen žili v jiných podmínkách, které formovaly jejich životní zkušenosti a očekávání. Díky tomu se čtenář dokáže rychle vcítit do jednotlivých postav. Jejich chování a motivace jsou i přes propast staletí pochopitelné. Osobně bych uvítala trochu detailnější popisy některých míst a také poznámkový aparát vysvětlující některé historické názvy či povolání, ale pokud jde čistě o příběh, pochopíte jej i bez nich. Aby bylo vše přehlednější, je navíc na přední i zadní straně knihy dobová mapa Brna a okolí s vyznačenými místy důležitými pro příběh.

Autor Ondřej S. Nečas studoval v Brně, kde dodnes i žije. Je autorem několika knih z žánrů fantasy, pohádek a historických detektivek, což jsou oblasti, které ve své tvorbě s oblibou prolíná. Má výborný styl psaní, při kterém mísí lehkost a promyšlenost jednotlivých situací. Máte-li rádi historii a detektivky, mohu vám tento poslední případ Mojmíra Mráze ze Žezlic vřele doporučit. 

Stříbrný měsíc,  série historických detektivek Ondřeje S. Nečase, knihy, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 85%

Stříbrný měsíc
Ondřej S. Nečas
Mystery Press, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...