Dorantovy lži mají krátké nohy. K dívce snů nakonec dojde

Tvůrcové nechtěli, aby to bylo retro, a tak si Corneille tak trochu přikrášlili: kordy a muškety iPhony nahradily

Lhář, Národní divadlo Brno, recenze, divadlo, Brno, magazín KULT* Brno
Divadlo

Nejen Pierre Corneille se v 17. století narodil s vypravěčskou vášní. Hlavní postava Dorant z jeho hry Lhář z roku 1643 si libuje ve vyprávění. Všem povídá lži. Činohra Národního divadla Brno uvádí představení Lhář v červnové premiéře s Viktorem Kuzníkem v ústřední roli. 

Ocitáme se v Paříži, jak ostatně sám autor zamýšlel. Ale ne na povrchu, ale v podzemí – konkrétně v pařížském metru. Že v té době žádná podzemka nejezdila? Děj je totiž zasazený v modernitě. Vidíme blikající banery, jídlo z rychlého občerstvení, mobilní telefony a nafukovací palmu. Slyšíte současnou hudbu a vnímáte dunění projíždějících souprav. Věnujte pozornost Dorantovi, který právě vyšel ze školy. 

Lhář, Národní divadlo Brno, recenze, divadlo, Brno, magazín KULT* Brno

Režie Aminaty Keity zobrazuje, co s člověkem dělá nedostatek sebevědomí. Kombinace extrémního tlaku okolí spolu s povrchností vytváří absenci vlastního názoru. Z Doranta Viktora Kuzníka znějí jen prázdná gesta. Kupí pak báje a lži jednu na druhou jako svůj obranný mechanismus. Je jako zraněné zvíře, které volá o pomoc. Současně mu věříte a zároveň se koukáte, jak se jeho nos lhaním zvětšuje jako ten Pinocchiův dřevěný.

Je zábavné pozorovat vedlejší role, protože každá jinak interaguje s Dorantem posednutím, blábolením výmyslů. Jeho sluha Cliton Martina Slámy vzhledově vypadá, jako kdyby vypadl z filmu Matrix. Ze začátku se snaží pánovy kiksy zametat pod koberec, ale jak se Dorantův nastolený chaos vyostřuje, zůstává bezzubý. Otec Doranta Geront v podání Jana Grygara symbolizuje zhoubu všech rodičů – myšlenku, že když zplodili potomka, tak mají automaticky právo na vnuka či vnučku. Anna Glässnerová coby Lukrécie brnká na struny všech introvertů v rytmu rapu.

Ve Lháři Národního divadla Brno do sebe přesně zapadá klasika a modernita hlavně díky propracovanému rýmovanému překladu Vladimíra Mikeše. Je to svěží a intenzivní také díky absenci přestávky. Vkusně obléct 380 let starou hru do současného hávu, to pak Dorant sype lži ze svého rukávu. 

Lhář, Národní divadlo Brno, recenze, divadlo, Brno, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Název: Lhář
Kde: Národní divadlo Brno
Psáno z představení 24. 6. 2023
Web: https://www.ndbrno.cz/program/lhar/
 

Divadla

Dvořákova 11, Brno

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...