Fantasy svět žijeme stále

Rozhovor s českou pagan folkovou hudební skupinou z Brna.
Deloraine, hudební fantasy skupina z Brna, Zaklínač, Les kostí, Vlaštovka, Srdce z kamene, magazín Kult* Brno
Hudba
Na svém kontě má již mnoho koncertů v Česku a dvě alba Vlaštovka a Srdce z kamene

Deloraine je česká fantasy folková hudební skupina z Brna. Ve svých textech se zabývá jak tematikou kultovního Zaklínače, tak i lidovými motivy. Její debutové album Vlaštovka, které vyšlo v dubnu 2018, se skládá nejen z pěti coververzí, ale i devíti vlastních, autorských skladeb. Nyní Deloraine vydává druhé řadové album Srdce z kamene.

Ve vaší charakteristice stojí, že jste fantasy folk kapela. Není to poněkud zavádějící – pro české posluchače?

Derias: Asi je. Český člověk si většinou pod pojmem folk představí spíš Spirituál Kvintet, ale my vnímáme obecně folk jako cokoli, co je akustická hudba plná netradičních nástrojů ze všech koutů světa. My sami jich máme na nové desce opravdu hodně. Raději bych tak v dnešní době použil univerzální slovo „world music“.

Jste všichni profesionální hudebníci?

Derias: Jediný profesionální hudebník mezi námi je nyní Maria Vesna, jinak Spars dělá grafika, pak tu máme Davida jako správce počítačové sítě v jedné zahraniční bance a basák Kuba má svou krásnou slévačskou dílnu. Já jsem muzikant tělem i duší, přesto mám i své povolání. Ale to si s dovolením ponechám jako tajemství (smích).

Deloraine, hudební fantasy skupina z Brna, Zaklínač, Les kostí, Vlaštovka, Srdce z kamene, magazín Kult* Brno

Je více kapel jako vy? Zaměřených „na Zaklínače“?

Derias: Myslím, že kapely, které hrají cover písně, například ze Zaklínače, někde budou, ale co já vím, tak v takovém rozsahu a hlavně s vlastními autorskými písněmi, jako se tomu věnujeme my, asi žádná. A jestli byly, pak už jsou utopeny v Brněnské přehradě (smích).
Maria Vesna: Někdy se potkáváme na akcích a festivalech se slovenskou kapelou Strigôň, která na koncertech taky ráda hraje covery ze Zaklínače. Jsou to naši kamarádi s trochu podobným stylem.

Přiznám se, že z některých skladeb alba Vlaštovka je cítit opravdová živelnost. Jak probíhalo jejich nahrávání? Vítězí ve vás disciplinovaní profesionálové?

Derias: Vzhledem k tomu, že mám špičkové nahrávací studio přímo u sebe doma, tak se tu můžeme v klidu sejít, dát si vínečko, medovinku, dobrou ostrovní whisky a nahrát každou skladbu kolikrát chceme, na jaké nástroje chceme, do té doby, než jsme s ní absolutně spokojení. Ale jinak v nás samozřejmě vítězí ti profesionálové (smích).

Deloraine, hudební fantasy skupina z Brna, Zaklínač, Les kostí, Vlaštovka, Srdce z kamene, magazín Kult* Brno

V čem bude oproti Vlaštovce album Srdce z kamene jiné?

Spars: Tak předně, bude tam Spars!
Derias: Řekl bych, že nám po Vlaštovce narostla křídla. Už ne vlaštovčí, ale jestřábí. Už jsme ti dravci se spáry, kteří se rozlétli do celého hudebního světa. Na slovanský východ, na keltský západ, na pohanský sever i orientální jih. Jestli Vlaštovka byla „jaro“, tak nová deska je barevný podzim, tvrdá severská zima i vášnivé léto. Složili jsme čtrnáct autorských písní, skoro 74 minut nové vlastní hudby, a to už je řádná nálož.
Maria Vesna: Zatímco Vlaštovka byla a vlastně stále je o postavách, pak Srdce z kamene je a bude především o příbězích.

Při pohledu na vaše videoklipy na mi neunikla jejich náročnost. Nejen vizuální.

David: Ano, naše videa na YouTube jsou hodně epická a byla by i velmi nákladná, pokud by s námi nespolupracovala parta skvělých lidí, především z firmy Epicture, kteří to dělají s nadšením a za režijní náklady.
Ano, kdybychom měli vyčíslit všechny finance včetně postprodukce, tak by ta suma byla opravdu šílená. Za což patří všem obrovský dík!

Vaše hudba je do jisté míry i životní styl. Je obtížné vracet se pak zpět do současnosti?

Maria Vesna: Myslím, že budu mluvit za všechny, že my se jednoduše nevracíme. My náš fantasy svět žijeme stále. Dokonce bych šla tak daleko, že se pro nás svět fantasy s běžnou realitou do jisté míry prolíná.

Deloraine, hudební fantasy skupina z Brna, Zaklínač, Les kostí, Vlaštovka, Srdce z kamene, magazín Kult* Brno

CD Srdce z kamene

Nové album vydané v prosinci 2020.
Obsahuje 14 autorských skladeb a nádherný booklet od Petra Erica Hofmanna
Fotografie: Zuzana Vaverková

Koupit zde

Deloraine, hudební fantasy skupina z Brna, Zaklínač, Les kostí, Vlaštovka, Srdce z kamene, magazín Kult* Brno
Deloraine

Brněnská fantasy folková kapela Deloraine má nyní šest členů. Vedle zakládajícího kytaristy a zpěváka Deriase se krátce po založení ke kapele přidala sibiřská zpěvačka a flétnistka Maria Vesna Mikhailova. Časem přibyli houslista a bubeník David Horák a baskytarista Jakub Pešek. Ročním nováčkem v kapele je Deriasův někdejší spoluhráč, zpěvák Spars, a naživo kapelu doplňuje klávesák Marek Turba.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Film
Když byl kvůli špatné statice budovy uzavřen hlavní sál Univerzitního...
Top
Rozhovor
Volný čas
Klára Vodičková Nevečeřalová je kočičí psycholožka, která se tréninku...
Top
Rozhovor
Jídlo & pití
V historických prostorách Zemanovy kavárny a cukrárny v Brně se mísí...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...