H. G. Wells pro nové tisíciletí

Francouzští komiksoví tvůrci se tentokrát pustili do stále oblíbených románů H. G. Wellse.

Válka světů. Stroj času - limitovaná edice, Herbert George Wells, Dobbs,Ilustrátor Vicente Cifuentes, Argo, magazín KULT* Brno
Knihy

Britský klasik H. G. Wells stál u zrodu dnes již mainstreamového žánru science fiction. Jen velmi málo čtenářů nikdy alespoň neslyšelo o jeho zásadních dílech Válka světů a Stroj času. Obě ovlivnily kulturu natolik, že se staly inspirací pro stovky dalších tvůrců. Legendární je dodnes i radiové zpracování Války světů od Orsona Wellse. Tyto dva skvosty nyní do komiksové podoby zpracoval scénárista přezdívaný Dobbs a jeho adaptace jsou, mírně řečeno, velmi volné.

Herbert George Wells žil mezi lety 1866 a 1946. Většinu svých sci-fi děl však napsal ještě před koncem devatenáctého století, což je případ i zmiňované Války světů – nejznámějšího a nejzásadnějšího Wellsova díla – a jeho prvotiny – Stroje času. Jakkoliv je přinejmenším prvně jmenovaná kniha vpravdě nadčasovým literárním skvostem, stále se jedná o celé století a čtvrt staré vyprávění. Tento „nedostatek“ se scénárista publikující pod pseudonymem Dobbs rozhodl napravit.

Obě komiksové adaptace spojuje akční děj, dynamické ilustrace a zkratkovité vyprávění. Je pochopitelné, že dvojici textů majících ve svých vydáních takřka 500 stran, není snadné zpracovat do sto sedmdesáti stránkového komiksu. Otázkou však je, jak moc bylo třeba krátit a zda detaily, jež byly přidány, nějak obohacují vyprávění.

Válka světů. Stroj času - limitovaná edice, Herbert George Wells, Dobbs,Ilustrátor Vicente Cifuentes, Argo, magazín KULT* Brno

Nemohu porovnávat děj Stroje času, protože jsem jej nikdy nečetl, ale k Dobbsově škodě mám v živé paměti vynikající Válku světů. S klidným svědomím tedy tvrdím, že komiksová verze činí z původního díla mnohem povrchnější zážitek. Základní linka je stále spojena s invazí zdánlivě neporazitelných mimozemšťanů z Marsu a většina děje kopíruje předlohu, ale snaží se z ní dělat ještě dramatičtější dílo přidáním podstatných, ne však opodstatněných, detailů. Hrdinova manželka tak musí být těhotná, aby se ještě navýšilo, co je v sázce, a osud jeho bratra dopadne zcela jinak než v knize. Hrdina také přestává být „pouze“ velmi dobře informovaným pozorovatelem a sám je několikrát v rozporu s původním příběhem, donucen bojovat, asi aby vyhověl dnešním akčnějším nárokům.

Válka světů zabírá, stejně jako její předloha, přibližně dvojnásobek stran oproti Stroji času. I v něm je hlavní hrdina-vědec chtě nechtě akčním gerojem. Pochopitelná je zde zkratkovitost vyprávění a občas zbrklá rozhodnutí, protože komiks nemá na budování postav a jejich motivací zdaleka takový prostor jako kniha.

Válka světů. Stroj času - limitovaná edice, Herbert George Wells, Dobbs,Ilustrátor Vicente Cifuentes, Argo, magazín KULT* Brno

Silnou devízou komiksu jsou výborné ilustrace. Válku světů nakreslil Vicente Cifuentes a koloroval ji Matteo Vattani. U Stroje času se obou těchto rolí ujal Mathieu Moreau – mimochodem jak příznačné jméno pro ilustrátora díla H. G. Wellse. Ilustrace obou příběhů jsou velmi dynamické a nešetří barvami, což poněkud sráží pocit z toho, že se děj z větší části odehrává na konci devatenáctého století. Kresby oděvů, budov i zařízení odpovídají době, avšak atmosféra je modernější, což není zákonitě na škodu. Srovnání s původními Wellsovými popisy opět ukazuje na snahu přiblížit dílo dnešním čtenářům. Mimozemské stroje – „trojnožky“ vypadají spíše jako metaličtí kříženci rohatých červů a chobotnic, jejich vesmírné lodě – „válce“ připomínají zase Sauronovu věž Barad-dûr. Moreauova kresba působí kvůli tenčím linkám o něco subtilněji, avšak díky některým stranám laděným do určité barvy je ještě o chlup působivější.

Je pro mě obtížné někomu Válku Světů/Stroj času doporučit. Pro mladší čtenáře, kteří by asi odpustili mnohé odchylky od původního díla, zjednodušené, chvílemi až primitivní, vyprávění a snahu mermomocí děj „zakčnit“, je chvílemi až příliš drsná ve vyobrazeních mimozemské brutality a jejích následků. Pokročilejší čtenář, jenž by se chtěl seznámit s dílem H. G. Wellse zase dostane cosi, co odporuje duchu předlohy a její hloubku zploštilo na líbivé minimum. Pokud vám však výše zmíněné výtky nevadí a chcete si užít povedenou kresbu a moderní pojetí klasických příběhů, směle do toho. V opačném případě raději investujte do původních knih. Sice je budete číst mnohem déle, ale stojí to za to.

Válka světů. Stroj času - limitovaná edice, Herbert George Wells, Dobbs,Ilustrátor Vicente Cifuentes, Argo, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 31%

Válka světů. Stroj času - limitovaná edice
Autor Herbert George Wells, Dobbs  Ilustrátor Vicente Cifuentes & další
Argo, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...