Článek

Italská herečka pro mezinárodní dobrodružství - Claudia Cardinale v rolích hrdinek populárních žánrů

Claudia Cardinale, idol italského filmu, film, legenda, herečka, magazín KULTINO* Brno
Film

Herečka Claudia Cardinale slaví 86 a stále patří několik desetiletí nejen k nejznámějším představitelkám rozmanitých hrdinek v italské kinematografii, ale také v mnoha zahraničních filmech. Mezinárodní popularitu získala již na počátku své bohaté a různorodé herecké kariéry.

Postavy na rozhraní mezi humorem a napětím

Filmová kariéra Claudie Cardinale je filmovými kritiky a publicisty dlouhá léta spojována zejména s tvorbou italských intelektuálních a angažovaných filmařů, přičemž ve skutečnosti hrála v mnoha jiných snímcích a vystupovala často v různých populárních žánrech. Její status divy není výhradně provázaný pouze s filmy uváděnými na italských a zahraničních festivalech, ale propůjčovala svou fyziognomii a herectví i napínavým a zábavným podívaným. 

Také čtěte
Italské melodramata, film, Italské filmy, magazín KULT* Brno
Melodramata mají v italské kinematografii rozmanité žánrové podoby. K nejčastějším a divácky...

Již v počátcích své kariéry na sebe upozornila ve zlodějských komediích Zmýlená neplatí (1958) Maria Monicelliho a Znovu v nesnázích (1959) Nanniho Loye nebo v kriminální detektivce Zatracený malér (1959) Pietra Germiho. Všechny tyto tři snímky dokládají, že Cardinale už od počátku dokázala s širokým výrazovým záběrem ztvárňovat jak komediální, tak i dramatické role napříč rozmanitě pojatými populárními žánry a jejich kombinacemi. 

Claudia Cardinale, idol italského filmu, film, legenda, herečka, magazín KULTINO* Brno
Zmýlená neplatí (1958) Maria Monicelliho

Zejména první dva zmíněné a divácky velmi úspěšné snímky dosvědčují, proč se herečka prosadila i v komediálních podívaných, které často prolínají různé žánrové roviny. Režisér Monicelli ji znovu obsadil do role podvodnice ve své epizodě z kolektivního filmu Královny (1966). Temperamentní hrdinky představuje například v exotickém dobrodružství Růže pro všechny (1966) Franca Rossiho nebo ve zlodějské romanci Okraď bližního svého (1968) Francesca Maselliho

Také čtěte
Tenkrát na západě, Sergio Leone, Western, Dobrodružný, magazín KULT*ino Brno
Někteří kritici a publicisté mají často tendenci označovat jednoho tvůrce, konkrétní film či úzkou...

Naopak dramaticky a psychologicky propracované postavy ztvárňuje v epických žánrech, kde vytváří ženy čelící různým životním okolnostem. K těmto snímkům patří především italský western Tenkrát na Západě (1968) Sergia Leoneho a koprodukční výpravné dobrodružství Červený stan (1969) Michaila Kalatozova natočené v italsko-sovětské koprodukci. V těchto filmech měla Cardinale naopak možnost uplatnit i lyrické a melancholické polohy herectví.  

Claudia Cardinale, idol italského filmu, film, legenda, herečka, magazín KULTINO* Brno
Zatracený malér (1959) Pietra Germiho

Hrdinky v komediální a výpravné podívané

S komediálním žánrem zůstala Claudia Cardinale spojená i v následujících letech, ačkoliv se zdaleka nejedná o jedinou žánrovou položku hereččiny tvorby. Její fyziognomii i půvab využil režisér Marcello Fondato ve společenských komediích Jistě, velmi jistě, dokonce... pravděpodobné (1969) a Nesmrtelný mládenec (1975). U obou postav v těchto filmech Cardinale prolíná komediální a dramatické herectví, čímž vychází z žánrového založení příběhů.  Podobný přístup ke ztvárnění své hrdinky zvolila herečka i v případě některých jiných snímků, v nichž dostala prostor k rozehrání více náladových a charakterových poloh. Patří k nim například stylizovaná akční komedie Tady začíná dobrodružství (1975), kterou režíroval kameraman Carlo Di Palma. V jeho podívané kombinující road movie, ženský film a gangsterský příběh s fantaskními a groteskními prvky představuje ženu na útěku z mužského světa. 

Claudia Cardinale, idol italského filmu, film, legenda, herečka, magazín KULTINO* Brno
Červený stan (1969) Michaila Kalatozova

V oblasti populárních žánrů byla herečka nadále obsazována producenty a režiséry i do dramatických rolí. Žánrovou šíři její tvorby potvrzují i výpravné historické dobrodružství z carského Ruska Den zuřivosti (1972) Antonia Calendy nebo akční špionážní thriller Sbohem a amen (1976) Damiana Damianiho. Herečka ztělesňovala postavy i v souladu s konkrétními žánry, které jí umožňovaly svým rozpětím intenzivně rozvíjet u hrdinek vnitřní napětí.  Od druhé poloviny 80. let působila Cardinale převážně ve francouzském filmu a jiných zahraničních kinematografiích a v italských populárních žánrech se objevovala jen ojediněle. Zahrála si ještě ve dvou exotických dobrodružstvích vytvořených pro televizi. V italském koprodukčním seriálu Nostromo (1996) Alastaira Reida a minisérii Ohnivá poušť (1997) Enza G. Castellariho je její obsazení zároveň i poctou ikonické divě 60. a 70. let. 

Claudia Cardinale, idol italského filmu, film, legenda, herečka, magazín KULTINO* Brno

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...