Jak si Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počínal před válkou…

Cesta Volodymyra Zelenského od zvolení prezidentem Ukrajiny k její obraně.

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajina, válka na Ukrajině, Serhij Rudenko, Vladimír Putin. Magazín KULT* Brno
Knihy
Kniha o Volodymyru Zelenském, výjimečném prezidentu ve výjimečné době.

Zanedlouho (24. února 2023) tomu bude přesně rok, co se Volodymyr Zelenskyj díky svému odhodlání k odporu vůči narušení suverenity Ukrajinského území putinovským Ruskem stal mezinárodně uznávanou státnickou celebritou. Ale byl by tak úspěšný i „bez Putina“?

Pravda, je to spíš akademická otázka, ale tato kniha nabízí možné scénáře. Honosí se sice podtitulem: Muž, který píše dějiny, ale jde do jisté míry o tvrzení přehnané. Rekapituluje totiž politickou cestu ukrajinského prezidenta od jeho překvapivého zvolení a čtenáři čekající fantastické litanie ze současné válečné situace na Ukrajině budou nejspíš zklamáni.

Navíc dějiny píšeme svým způsobem všichni. Už jen tím, že jdeme k volbám… Ukrajinský novinář Serhij Rudenko ve své knize telegraficky shrnuje a přibližuje dění okolo Volodymyra Zelenského, a to od doby jeho zvolení ukrajinským prezidentem až do chvíle, kdy Rusko narušilo suverénní území Ukrajiny. Včetně situace, jak se Zelenskyj jako prezident snažil celé situaci ještě zabránit. Zelenského triumfální vítězství v prezidentských volbách, kterým kniha tak nějak logicky začíná, je tedy asi jediným vrcholem vyprávění. Přitom tehdy jej v zahraničí paradoxně téměř nikdo neznal, přestože se jako herec stal prezidentem. I když to není historicky poprvé. I Spojené státy mají tu zkušenost.

Nejde o portrét. O Volodymyrově rodině, mládí nebo i dětství kniha mlčí. Máme zde jen možnost seznámit se se Zelenského počátky v úřadu, kdy se jako bývalý komik setkal s realitou státnické úlohy a jeho popularita, s volbami tak vysoká, začala po počáteční euforii pozvolna upadat. Kniha také nemá kapitoly, ale epizody. Snad i proto, že se prezidentem stal původním povoláním herec, televizní producent a manager v jedné osobě. Epizody se však nevěnují zábavě, jako v televizní show, ale veskrze vážným věcem, které formovaly nedávný vývoj událostí okolo prvního muže Ukrajiny. 

Do hledáčku autora knihy se dostali i lidé z těsné blízkosti Zelenského, který je zde navíc vykreslen v podstatě spíš jako tápající státník. Autor také poukazuje na dílčí mezinárodní diplomatické kroky, které Zelenskyj jako prezident učinil, aby pro svou zemi zajistil ze strany Ruska mír. Dík tomu vlastně čtenář vidí, že oné bezdůvodné ruské agresi, které nyní Ukrajina čelí, nebyl schopen nikdo zabránit. Možná, samotný Vladimír Putin

Asi největší bizarností v tomto kontextu je, že Zelenského, podle knihy, jeho protikandidát na post prezidenta Petro Porošenko, označoval v rámci vyostřeného předvolebního boje jako prodlouženou ruku Kremlu. Zatímco sám sebe se snažil prezentovat jako toho, kdo Ukrajinu odpoutá od „Ruského zla“. 
Text je psán vesměs přehledně a dlužno dodat, že působí objektivně. Zmiňuje totiž i prohřešky, kterých se Zelenskyj po svém nástupu do funkce prezidenta dopustil. 

Možná je vhodné zdůraznit a zopakovat to, co bylo napsáno hned na začátku. Že kniha vesměs nepřekračuje období začátku ruské agrese. Takže pokud to půjde dobře, máme slušně našlápnuto na knihu, kdy bude Zelenskyj i držitelem Nobelovy ceny míru… a Vladimír Putin v propadlišti ruských dědin.

Hodnocení 80%

Volodymyr Zelenskyj
Sergej Rudenko 
Nakladatel: Kniha Zlín 
Rok vydání: 2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...