Jak v sobě probudit rétora

Pojďte se pobavit, zasmát a něčemu přiučit se skvělým hercem Janem Přeučilem a známým moderátorem Karlem Voříškem. 

Nebát se a mluvit, Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav, Karel Voříšek, Jan Přeučil, BIZBOOKS, recenze, magazínn KULT* Brno
Knihy

Schopnost poutavě mluvit je umění jako každé jiné. Stejně jako psaní nebo herectví vyžaduje píli, trénink a snahu neustále se zlepšovat. Pokud si myslíte, že aby se z vás stal druhý Cicero, musíte mít vrozený talent, knížka Nebát se a mluvit vás možná přesvědčí o opaku. Moderátor, lektor a autor publikací na téma přesvědčivého vystupování Karel Voříšek se spojil s hercem Janem Přeučilem, aby společně ukázali, že řečníka v sobě při troše snahy může probudit každý.

O rétorice existuje hodně knih, je tedy na místě ptát se, jestli tato dokáže nabídnout něco nového a neotřelého.

Název je sympatickou referencí na heslo „Nebát se a nekrást“ Tomáše Garrigua Masaryka. Publikace je koncipována jako dialog mezi protagonisty, který je doplněný o jakési mezihry. Ty jsou zase věnovány praktickým fíglům a rétorickým cvičením. Na konci každé části se pak nachází shrnující kapitola, která má čtenáři přehledně zopakovat zmíněné rady a poučky.

Nápad sestavit celé dílo do podoby neformálních rozhovorů je nepochybně originální a přitažlivý. Jen forma ale dobrou knihu nedělá. V tomto případě se objevuje hned několik problémů, které výslednou kvalitu trochu stahují dolů.

Nebát se a mluvit, Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav, Karel Voříšek, Jan Přeučil, BIZBOOKS, recenze, magazínn KULT* Brno

V  anotaci se dočteme, že se nemá jednat o  obyčejnou učebnici, ale o přátelský a vtipný rozhovor, ve kterém se oba pánové podělí s veřejností o vlastní zážitky z praxe, ale dodají i hodně rétorických rad. Nepochybuji, že při sestavování knihy a nahrávání rozhovorů se oba dobře bavili, ze stránek je to ale cítit jenom částečně.

Dialogy často postrádají výraznější dynamiku. V podstatě jsou to jenom repliky jednoho nebo druhého autora, jejichž prostřednictvím sdělují nějaké své poznatky ohledně umění mluvit. K vzájemné interakci dochází málo, a když už, většinou je bez atmosféry a potřebné chemie. O to svěžeji působí ty vzácné momenty, kdy dojde k zábavné slovní výměně nebo zazní vydařený vtip na účet toho druhého. Obecně se zdá, že text prošel jen málo úpravami a rozhovory zůstaly v jejich surové formě, což je na jednu stranu pochopitelné, na tu druhou pak výsledek postrádá větší literární hodnotu.

Také čtěte
Bůh je z Brna, Jiří Kamen, Karel Fuksa, recenze, magazín KULT* Brno
Na konci letošního července oslavil Karel Fuksa sedmdesáté šesté narozeniny. Tento rodák z Brna...

Rušivé jsou i občasné vstupy Karla Voříška, ve kterých komentuje probíhající rozhovor. Někdy sice díky nim můžete získat další pohled na problematiku, o níž se pánové baví, jindy jsou ale zbytečné a na pár místech téměř nezdvořilé.

Například když Jan Přeučil vypráví historku ze své minulosti, po třetí větě následuje náhlá Voříškova promluva, kdy v delším odstavci poukazuje na to, jak jeho kolega mluví a používá slova, aby se pak tok myšlenek vrátil k původnímu vyprávění. Je to možná zajímavá vsuvka, ale velmi nešťastně umístěná. Čtenář je násilně vytržen z probíhajícího rozhovoru a nemůže se do něj naplno ponořit.

Co do výpovědní hodnoty je publikace vydařená. Nabízí hodně nápadů a rad, jak se cvičit v řečnění i jak vystupovat na veřejnosti, včetně několika cvičení a testů, díky nimž může čtenář zjistit, jak na tom s vlastními řečnickými schopnostmi je. Pro někoho, kdo chce svůj projev zlepšit, se bude jednat o užitečnou pomůcku. Nenabízí ale nic víc, a i když je znát snaha se z takové škatulky vymanit, nakonec působí jako klasická učebnice.

Nebát se a mluvit, Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav, Karel Voříšek, Jan Přeučil, BIZBOOKS, recenze, magazínn KULT* Brno

Hodnocení: 65%

Nebát se a mluvit
Jan Přeučil, Karel Voříšek
BizBooks, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...