Karin Krajčo Babinská píše o polozapomenuté síle Tsunami

Karin Krajčo Babinská v roce 2018 vydala román Za sny a dva roky nato knihu Hvězdy na cestě. Ze všech knih se staly bestsellery. Nyní přichází s novým románem Tsunami, který je k dostání také jako audiokniha.

Karin Krajčo Babinská, Tsunami, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy
Foto: Lenka Hatašová

Román Tsunami popisuje strhující příběh rodiny, v níž její členové nečekaně stojí tváří v tvář stínu polozapomenuté minulosti. Karin Krajčo Babinská barvitě líčí myšlenkové procesy postav i roky nahromaděné emoce, jejichž proud znenadání spouští vlnu Tsunami uvnitř i navenek.

Román Tsunami odhaluje osud Eminy rodiny, který odkrývá nevyřčené tajemství minulosti. Autorka Emu čtenářům předkládá jako ambiciózní, talentovanou a životem překypující ženu, která se nečekanými životními událostmi a plynoucím se časem mění. Příběh líčí život i dalších členů příbuzenstva – manžela Milana, dcery Adély a Julie, švagra Ludvíka, tchýně Nadi, vnučky Céline a Adélina přítele Roberta, který zamíchá kartami jinak stereotypem žijící rodině.

Také čtěte
Halina Pawlowská, Zájezd snů, knižní recenze, magazín KULT* Brno
Recenze nové knihy Haliny Pawlowské Zájezd snů v optimisticky laděných příbězích.

Kniha je rozdělena na tři základní sekce. Nejprve se dostáváme do běžného rodinného chodu, ve kterém je stěžejním a pro všechny spojujícím tématem oslava Eminých 60. narozenin. Druhá část knihy nás vrátí o patnáct let dříve, do roku 2008, kdy rodina prožívá společné Vánoce na dovolené v Thajsku. Na posledních listech knihy se odkrývá dopad tajemství, které bylo celou dobu pevně schované pod pokličkou. Minulost se znovu touží proměnit v obrovskou vlnu Tsunami, jež všechny dávné lži rozmetá na kousky.

Karin Krajčo Babinská, Tsunami, recenze, magazín KULT* Brno
Zdroj: Herminapress

Karin Babinská se dopodrobna zaměřuje na psychologii postav. Příběh je psaný v er-formě, a tak mají čtenáři možnost objektivně nahlédnout do myšlenek i činů všech hrdinů. Tento styl vyprávění také vybízí k přemýšlení nad osudem sebe samého i osob nám blízkých. Povahové vlastnosti i vizuální pestrost přiměje ne jednoho čtenáře k přirovnávání a hledání podobizen u sebe i lidí ve svém okolí.

Grafická obálka románu Tsunami má červený design s jednoduchými bílými proužky a srdcem na titulní straně. Mně osobně červená barva evokuje krev, tedy tekutinu, která hlavním hrdinům koluje v žilách. Další podobnost vidím v samotném názvu knihy – Tsunami. Život nás může unášet poklidným proudem v řece, ale pokud v sobě nezpracujeme nahromaděné emoce a nedokážeme čelit pravdě, tak se snadno může proměnit v ničící tsunami. 

Knihu Tsunami doporučuji všemi deseti. Příběh sám o sobě je dobře vymyšlený a díky barvitým, kratším větám se snadno a rychle čte. Román vede k uvědomění, že každý z nás má nějaké tajemství, malé i větší. Nic není černé ani bílé, jak ostatně dokazuje příběh hlavní hrdinky, kterou jsem měla tendenci v některých pasážích soudit, ačkoliv jsem ji zároveň i chápala a mnohdy i litovala.

Hodnocení: 90 %

Tsunami
Karin Krajčo Babinská
CPRESS, 2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...