Na minutku

Ke 140. výročí narození Jaroslava Haška vychází velký audioknižní komplet, kde z jeho díla čtou herci čtyř generací

Ke 140, výročí narození Jaroslava Haška vychází velký audioknižní komplet, kde z jeho díla čtou herci čtyř generací, magazín KULT* Brno
Hudba

Nová edice velkých audioknižních kompletů, věnovaných nahrávkám z děl českých spisovatelů, se po Otu Pavlovi, Karlu Poláčkovi a Josefu Ladovi zaměřuje na letošního jubilanta Jaroslava Haška. Třicátého dubna se před 140 lety narodil jeden z našich světově nejproslulejších spisovatelů Jaroslav Hašek, a při této příležitosti vydává Supraphon již 14. dubna komplet archivních nahrávek doplněný novými snímky. Haškovo dílo načetli herečtí bardi, jakými jsou například Vlasta Burian, Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Vlasta Brodský či Josef Somr, ale také představitelé současné herecké generace Vojtěch Dyk, Ivan Lupták, Jakub Albrecht a Vojtěch Vondráček. 

V kompletu, vydávaném k výročí 140 let od narození Jaroslava Haška, tvoří základ archivní nahrávky Ultraphonu a Supraphonu. Jsou zde například unikátní záznamy z roku 1936 s nahrávkami Švejka v podání Ference Futuristy, scénky ze Švejka z divadla Větrník z roku 1946 s Vlastimilem Brodským, dále také nepoužité zkušební snímky Švejka s Janem Werichem. Povídky, které celý komplet otevírají, jsou ve velké míře inspirovány dobou, kdy Hašek redigoval časopis Svět zvířat. U zvířat nacházel Hašek modely lidského chování. Závěrečný bonus tvoří rovněž povídky dosud ve zvuku nevydané, načtené mladými herci Ivanem Luptákem, Jakubem Albrechtem a Vojtěchem Vondráčkem. I zde nalézá Hašek v řadě příběhů srovnání života zvířat a lidí a jeho přístup je jímavě filozoficky humorný, což lze říci o celé tvorbě tohoto geniálního tvůrce.

Komplet Jaroslav Hašek – výběr z díla světově proslulého spisovatele je skutečným klenotem pro všechny příznivce audioknih, kteří si rádi poslechnou proměňující se styl a výraz interpretace hereckých osobností čtyř generací. Audiokniha bude k dispozici od 14. dubna 2023 ve formátu CD-mp3, ale také lze zvolit její digitální verzi.