Kombinuji vlastní fantazii a zkušenosti druhých

Rozhovor s podnikatelkou Romanou Ljubasovou
Romana Ljubasová zakladatelka Inca Collagen-kosmetika. Magazín KULT* Brno
Byznys
Zakladatelka kosmetické značky Inca Collagen Romana Ljubasová

Zakladatelka mezinárodně úspěšné značky Inca Collagen Romana Ljubasová patří mezi nejvýraznější podnikatelky v Česku. Sama sebe považuje také za cestovatelku a věčného snílka. Ale jak je na tom se vztahem ke kultuře? I o tom byl náš následující rozhovor.

Rozhodli jsme se náš rozhovor zaměřit vzhledem k povaze našeho časopisu především kulturně. Co si představíte, když se řekne kultura?

Dobrá otázka. Pamatuji si, že to byla moje maturitní otázka v němčině. Tehdy i dnes odpovím stejně. Sama kulturní akce nevyhledávám, ale když už se na některé objevím, jsem šťastná, pyšná a nadšená. Nejčastěji mě přátelé „vytáhnou“ na koncert nebo do divadla. Miluji také moravské hody. Babička pochází z Lanžhota.

Máte nějaké oblíbené spisovatele, zpěváky nebo režiséry?

Ano, čtu životopisy Henryho Forda, Tomáše Bati, Stevea Jobse a jiné. Také se řídím osobním heslem: „Seš to, co čteš.“ Čtu téměř denně od 5.55 do 7.00 ráno.  Momentálně Jak získávat přátele a působit na lidi od Dalea Carnegieho – už potřetí. Muzika je u mě pocitová. Dobře se cítím v 80.–90. letech, v české i světové hudbě. Krásné texty a příjemné melodie odrážejí mé šťastné dětství. Miluji Karla Gotta, Hanu Zagorovou a z dnešní produkce mě baví Richard Krajčo a Ewa Farna. Oblíbený režisér je Quentin Tarantino. Nikdy nevím, co z jeho filmu „vyleze“. Dále miluji černobílé filmy a režiséry té doby, Martina Friče, Otakara Vávru a jiné.

Ve všech rozhovorech působíte jako velká optimistka. Bylo tomu tak vždycky?

Ano! Jsem snílek. Věřím v dobré lidi a dobré konce, Vím, že všichni jsme byli malé miminko. A život už to pak někam nasměruje. Někdo je hodný, tichý, poctivý, zábavný, ale i zlý, prolhaný nebo nešťastný. Respektuji všechny. Všichni byli miminka a čisté duše. Umím pochopit i odpustit. To je recept na šťastný život optimisty.

Romana Ljubasová zakladatelka Inca Collagen-kosmetika. Magazín KULT* Brno

Odkud čerpáte inspiraci a nápady, které poté aplikujete na své podnikání?

Od moudrých a zkušených. V kombinaci s mými sny to vždycky klapne. Vidím produkt jako kouzelný a napadá mě Disney. Vidím jej jako světový a napadá mě Steve Jobs. Vidím spokojeného a pyšného zákazníka i za sto let a tím je pro mě Tomáš Baťa. Prostě kombinuji zkušenosti druhých se svou vlastní fantazií. Dělám to, jak nejlépe umím. Už zítra zase o trochu lépe než dnes.

Jak do tohoto přístupu zapadá vaše Blue Monday?

Nesnáším Black Friday. Ale miluji pondělí. Náš produkt je modrý, a tak vzniklo Blue Monday. Jedenkrát za rok, v pondělí po 17. listopadu, poděkujeme našim zákazníkům akcí 2+1. Náš produkt nikdy není zlevněn nebo vyprodáván. Pouze jednou za rok takto odměňujeme své zákazníky. Kdysi mi tato akce zachránila firmu po zásadním útoku. Od té doby vím, že má firma patří zákazníkům. Bez nich to nejde.

Je mi jasné, že už jste na tuto otázku odpovídala mnohokrát, ale padnout musí. Proč by lidé měli dbát na dostatek kolagenu?

Kolagen spojuje nejen buňky těle, ale i lidi mezi sebou. Právě zdravý a v pohodě si člověk může zajít za kulturou nebo si zacvičit. Kolagen lze doplnit, a tak můžeme udržovat zdraví a krásu déle, než příroda naplánovala. Kolagen máme všude: ve vlasech, nehtech, pokožce, pigmentu, vazech, šlachách, cévách, pánevním dně, v oblasti uložení zubů. Je prostě všude.

Kromě Inca Collagenu nabízíte také Incapet Collagen pro čtyřnohé mazlíčky. Je o ně zájem?

Ano. Milujeme němé tváře. Se sloganem „Testováno na lidech“ je o něj opravdu velký zájem. Pokud člověku pomohl Inca Collagen, je jasné, že Incapet Collagen něco podobného dopřeje i svému čtyřnohému mazlíčkovi.

Jaký je obecně váš vztah ke zvířatům?

Miluji ty potvůrky chlupatý, a vůbec všechny. Mám dvě kočky, deset slepic a vyhlížím nového pejska. Ještě před rokem mi společnost dělala fenka Eva, úžasný telepatický tvor. I díky Incapet Collagenu se dožila 14 let. Kočky zase dělají, že jsou dlouhosrsté a „von“. Přitom jsou to nalezenci z útulku. Kdyby to šlo už teď, farmařím s ovcemi a včelami. Ale už tím směrem kráčím.

Často zmiňujete svůj více než kladný postoj k různým sportům. Můžete se nám na závěr představit i v tomto směru?

Samozřejmě jsem hlučný fanoušek (smích). Miluji koukat na hokej, fotbal, ale především podporuji, sleduji a fandím basketbalistkám BK Žabiny. Již šest let podporuji basket. Proč? Protože jsem kdysi za Žabiny hrála. Puberta mě sice odvedla pryč, ale to období bylo úžasné. Komentátor Zdeněk Vlk (bydleli jsme v jednom domě) prohlásil: „Jsi vysoká a ohebná, budeš hrát basket.“ A tak jsem v devíti letech začala. Sport je pro mě i túra se psem, sbírání hub nebo sekání trávy na zahradě. To je pro třeba víc než hrát golf. Golfisty ale také podporujeme, i oni potřebují kolagen.

Inca Collagen, s. r. o.

Inca Collagen je doplněk stravy, který pozitivně ovlivňuje buněčnou obnovu, regeneraci a výživu pleti, pokožky, nehtů a vlasů.

Více informací

Romana Ljubasová zakladatelka Inca Collagen-kosmetika. Magazín KULT* Brno
Romana Ljubasová

V dětství toužila po tom stát se herečkou nebo právničkou. To druhé se jí splnilo, ačkoli mezitím vystudovala zdravotnickou školu. V roce 2011 se osamostatnila jako podnikatelka a prosadila se s produktem Inca Collagen.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...