Kouzlo zdánlivě obyčejných předmětů

Design je všude kolem nás, pojďme si ho víc všímat

Umění vnímat design pro děti a rodiče, Michael Třeštík, Albatros, recenze, magazín KULTINO* Brno
Knihy

Populárně naučná kniha s názvem Umění vnímat design pro děti a rodiče přináší neobvyklé pojetí designu a užitého umění, které dokáže hravě zaujmout dětské čtenáře a zajímavostmi obohatí i mysl dospělých. Zdánlivě abstraktní pojmy a všední předměty v domácnosti tak při čtení odhalují své vlastní poutavé příběhy a mnohaletou práci umělců a řemeslníků, jež doprovází jejich vznik.

Umění vnímat design pro děti a rodiče je již třetí knihou tohoto zaměření významného českého prozaika a architekta Michaela Třeštíka. Po Umění vnímat umění a Umění vnímat architekturu si tak dává za cíl přiblížit jednu z nejkomplexnějších a současně nejrozmanitějších oblastí umělecké tvorby. Oproti jiným sférám se design a užité umění nevyznačují jednotnou a snadno uchopitelnou osou svého vývoje. Jejich linie jsou značně nepřehledné, spletité a každý proud disponuje svou vlastní neméně komplikovanou historií. Přesto je design obsažen ve všem kolem nás. Jsme jím neustále obklopeni, aniž bychom si uvědomovali, že i sebeobyčejnější čajová konvice odráží dramatické vývojové tendence a  přelomové změny na poli umění i celé společnosti.

Umění vnímat design pro děti a rodiče, Michael Třeštík, Albatros, recenze, magazín KULTINO* Brno

Stejně jako předchozí dvě publikace je i tato psána ve formě dialogu mezi Ing. arch. Michaelem Třeštíkem a fiktivním dítětem, kterému je mezi deseti a patnácti lety. Autor si tak v roli malého chlapce klade otázky, na něž si i sám odpovídá, což, jak v knize uvádí, nebylo mnohdy snadné. Čtenáře nejprve postupně provádí nejrůznějšími předměty, které můžeme najít v  jakémkoli domově. Od židlí, křesílek, zdobných, roztomilých i lehce beztvarých a humorných sošek, dekorované keramiky a porcelánu, broušeného skla inovovaného vyrytými nápisy až po hračky, jež nás ve svých rozmanitých podobách doprovázejí už tisíce let, revoluční stavebnici Lego, upomínkové předměty či knihy s jejich vlastní specifičností vizuálu obálky i fontu písma. Druhá část knihy se následně věnuje jednotlivým uměleckým stylům 19. a  20.  století. Čtenářům jsou tak představeny prvky spořádaného stylu biedermeier, historismu, zdobné, florální a pastelové secese, přelomového kubismu, střídmé moderny, odvážnosti art deco, úhledného funkcionalismu a mnoha dalších.

Umění vnímat design pro děti a rodiče, Michael Třeštík, Albatros, recenze, magazín KULTINO* Brno

Publikace obsahuje mnoho odborných informací a podnětů, které jsou však podány srozumitelným a lidským stylem, což je, kromě bohatého informačního přesahu, největší předností knihy. Michael Třeštík dokáže psát velmi poutavě a přitom věcně. Odkrývá výjimečné příběhy jednotlivých předmětů, chvílemi podrobně popisuje jejich technologii výroby, historii a užití materiálů, proměny dobového vkusu a jeho vliv na uměleckou tvorbu, podněcuje k přemýšlení a současně přináší i svůj vlastní upřímný pohled. Reflektuje i skutečnost, že nemusí být vždy jednoduché nadchnout malé dítě designem a všedními předměty na první pokus.

Také čtěte
Octobriana, Marek Berger a Ondřej Kavalír , moderní komiks, magazín KULT*ino Brno
Octobriana. Název zbrusu nového komiksu nakladatelství Labyrint a zároveň postava stvořená před více...

Přesto se o to snaží a chvílemi míru informací záměrně převyšuje množstvím zajímavostí, vzpomínkami na vlastní dětství a humorem, který celé povídání o designu doprovází. Usiluje tak o to text odlehčit a udržet chlapcovu i čtenářovu pozornost. Kniha je navíc bohatě ilustrována a přináší velmi pestrou přehlídku krásných a význačných předmětů, které potěší svým vizuálem a mnohdy i nebývalou dávkou praktičnosti. Ačkoli je design a užité umění rozmanitou a komplikovanou uměleckou oblastí, kniha Umění vnímat design pro děti a rodiče ji dokáže svou hravostí, poutavostí i lidskou stránkou vyprávění svým čtenářům lehce zpřístupnit a předat jim mnoho podnětných informací – stejně jako humorných a pozoruhodných momentů jejich vývoje.

Hodnocení: 80%

Umění vnímat design pro děti a rodiče
Michael Třeštík
Počet stran: 232
Motto, 2023
 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...