Kultura je krmivem pro duši i ducha

Minirozhovor s Renatou Machovou o kultuře a o obchůdku „Hůlkárna“ s vycházkovými holemi
Rozhovor s Renatou Machovou, Hůlkarna, Brno, Vycházkové hole, magazín Kult* Brno
Byznys
Specialistka na vycházkové hole

Podnikání s vycházkovými holemi začala Renata Machová ve vestibulu panelového domu. Dnes už má kamenný obchod „Hůlkárna“ v centru Brna v Panské ulici. I ona natočila video výzvu na podporu kultury a mezi prvními se tak připojila k projektu Milujeme kulturu.

Proč právě Hůlkárna? Co stálo za rozhodnutím otevřít takový obchod?

Za vznikem Hůlkárny nečekejte žádný líbivý příběh… Na začátku všeho byl pouhopouhý podnikatelský záměr, který by nebýt chuti k práci a vytrvalosti skončil stejně rychle, jako začal.  Hůlkárna se mně dostala pod kůži hlavně tím, že zde můžu pomáhat lidem, kteří potřebují vycházkovou hůl, ať už jako oporu nebo jako dekorativní stylovku. To vás ovlivní, když vidíte spokojeného zákazníka, který odchází z vašeho obchůdku a má radost z vycházkové hole, klobouku či bekovky. Také zde můžu využít svého kreativního ducha a miluji různorodost… Dalo by se říct, že Hůlkárna je pro mě nejen prací, ale i srdcovou záležitostí. Však se přesvědčte a zastavte se v Panské 9.

Co vás přesvědčilo připojit se k výzvě Milujeme kulturu?

Je to alespoň malá kapka v moři. Chci podpořit kulturu, která dostala během covidu ránu. A především Brno, které je fantastické svým kulturním životem… Kdo nemiluje letní festivaly, výstavy, divadla a mnoho vzrušujícího dění ve městě?

Jak vnímáte současný stav české kultury?

Když pominu covid situaci, tak si myslím, že jsme obdivuhodný a šikovný národ. A to se odráží i do české kultury a všeho, co děláme. Máme tolik krásných míst, tolik nadaných umělců a lidí. Podle mě do kultury nepatří pouze to, co je vidět na první pohled, ale i to, jak se k sobě lidé navzájem chovají. To je podle mě základ všeho. Když se k sobě budou lidé chovat rovně a s úctou, má pro mě smysl vše ostatní.

Co byste vzkázala lidem, kteří kulturu nepovažují za nezbytnou?

To se ptáte asi nesprávného člověka, jelikož já žiju v sociální bublině, která kulturu za nepostradatelnou považuje. Tedy ptám se já, takoví lidé jsou? Vždyť kultura, ať už vizuální, sluchová, čichová nebo chuťová, protože to vše kultura je, je krmivem pro duši i ducha. Poslechnout si krásnou živou muziku, u toho degustovat výtečné víno společně s přáteli, zajít si do muzea nebo za krásou památek v Brně – bez toho se kvalitně žít nedá.

Rozhovor s Renatou Machovou, Hůlkarna, Brno, Vycházkové hole, magazín Kult* Brno
Rozhovor s Renatou Machovou, Hůlkarna, Brno, Vycházkové hole, magazín Kult* Brno
Renata Machová

 je majitelkou obchůdku „Hůlkárna“ s vycházkovými holemi. Zejména tu najdete krásné špacírky, hůlčičky, hole… Ale třeba také klobouky, barety a jiné pokrývky hlavy. Je ženou mnoha tváří, jak sama říká. Odmítá nudu, miluje různorodost a život si užívá naplno. To se pak promítá i do jejího pracovního života.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...
Rozhovor
Byznys
Brněnská společnost ValmaX Led Eco, jež se zabývá projektováním a...