Lughnasad je festival keltské kultury oslavující úrodu

Povídání s organizátorem festivalu Lughnasad na hradě Veveří
Festival keltské kultury Lugnhasad na hradě Veveří, Asonance, Percival, BARBAR FEST. Magazín KULT* Brno
Festival
Lughnasad je podle keltské mytologie svátkem úrody.

S organizátorem letošního festivalu Lunghnasad na hradě Veveří jsem se sešla v kavárně v centru Brna. Horset Vládce, což je přezdívka, pod kterou vystupuje, mi popsal vizi akce, která bude plná nových prvků.

Jak nápad vytvořit festival, který se zabývá keltskou hudbou, vznikl?

Nejprve musím upozornit, že nejsem zakladatel festivalu, letos poprvé organizování Lughnasadu přebírám a moc se na celý proces těším. Od přechozího pořadatele vím, že už předtím se festival s obdobnou tématikou mimo Brno pořádal. V roce 2004 se Lughnasad na hradě Veveří konal poprvé. Osobně si myslím, že nadšenců do daného historického období neustále přibývá. I když se jedná o úzkou skupinu lidí, nuda rozhodně nehrozí. Pobavení se s podobně naladěnými lidmi, kteří mají podobné zájmy – to bych asi řekl, že byl hlavní důvod k tomu, aby Lughnasad vznikl.

Můžete čtenářům přiblížit smysl akce?

Lughnasad je podle keltské mytologie svátkem úrody. V této době se sklízelo převážně obilí – to se sklízelo už od pravěku. Představte si, že máte přes zimu část obilí v sýpce, na které nesmíte sáhnout. Zasejete ho a až teprve v tomto období ho sklidíte. To je pak zaručeně důvod k oslavě (smích). Tahle doba nahrávala mystice a okultistickým obřadům. Já osobně v duchovno a svět mimo nás věřím, proto tuhle filozofii dokážu pochopit. Lughnasad má i jiná jména. Tak jak ho uvádíme my, se pojí k bohu Lughovi. Jedná se o toho pána vpravo nahoře na propagačním plakátu festivalu s jedním okem, což je i dost parafráze na Odina (smích).

Máte k tomuto období bližší osobní vztah?

Já osobně mám k této tematice hodně blízko. Keltskou kulturu studuji už od dětství. Pocházím kousek od obce Ptení, kde byla nalezena spousta věcí z tohoto období (např. keltská mince duhovka), což můj zájem o Kelty ještě umocňovalo. Později jsem založil kapelu Barbar Punk, se kterou hrajeme písničky inspirující se Slovany, Kelty, Vikingy a punkem. Pořádáme i festival BARBAR FEST, kde zapálení fanoušci tohoto období nesmějí chybět.

Festival keltské kultury Lughnasad na hradě Veveří, Asonance, Percival, BARBAR FEST. Magazín KULT* Brno

Nemáte strach, že jste si jako pořadatel ukousl příliš velké sousto?

Naopak, beru to jako výzvu. Jsem člověk, který jde do všeho po hlavě (smích). Plánuji do programu festivalu přidat navíc fantasy a mystiku. Ve světě už existují festivaly zaměřené čistě na keltskou hudbu i fantasy festivaly, ale nevím o ničem, co by tyto dva světy propojovalo. A to je mou letošní vizí.

Představíte nám v krátkosti program festivalu?

Festival tentokrát potrvá dva dny. Návštěvníci se mohou těšit na známou skupinu Asonance, jež je, řekl bych, hlavní tahoun a stálice festivalu. Nesmím zapomenout ani na Barbar Punk (smích). Dále Ginevra a Lucrezia Borgia, což jsou kapely hrající historizující hudbu. Potom ještě zmíním skupinu Dálach inspirující se starou Bretaní a Irskem nebo Wolfarian zaměřující se na symfonický metal laděný do středověku. Letos jsme pozvali i polské kapely Cronica a Velesar. A ještě zmíním Poláky Percival, kteří natočila hudbu k počítačové hře Zaklínač.

Festival keltské kultury Lungnhasad Na hradě Veveří, Asonance, Percival, BARBAR FEST. Magazín KULT* Brno

Co by si návštěvníci festivalu rozhodně neměli nechat ujít?

Nic (smích). Letošní program je opravdu pestrý a nabitý samými výbornými kapelami, které spolu hrají poprvé na jednom pódiu. A navíc si každý najde něco, protože všechny hrají opravdu kvalitní hudbu. Mimoto se mohou těšit na spoustu doprovodných akcí. Můžu zmínit muže chodícího mezi čtyřmetrovými hořícími plameny nebo druida, který diváky zasvětí do rituálu. Pro milovníky fantasy máme přichystané vystoupení tzv. Unicornu, což jsou víly, které jezdí na koních a jednorožci. Další velice oblíbenou atrakcí jsou irské tance či šerm vikingů.

Dá se na festival předpřipravit? A co byste doporučil zájemcům, jež akce zaujala, ale na keltském festivalu nikdy předtím nebyli?

Ať určitě dorazí. Program bude pestrý, skutečně si vybere každý. Medovina poteče proudem, takže jsou všichni srdečně zváni (smích). Lughnasad je festival oslavující úrodu a život, takže se návštěvníci mohou připravit na pořádnou jízdu. Napadá mě tip pro nováčky, a to je vzít si s sebou kostým, s tím, že fantazii se meze nekladou. Navíc převlek umocní naladění se do pohanského období, takže si akci o to víc užijí.

Více informací o festivalu keltské kultury Lunghnasad se dozvíte na webových stránkách.

Festival keltské kultury Lughnasad na hradě Veveří, Asonance, Percival, BARBAR FEST. Magazín KULT* Brno
Horset Vládce

Pseudonym, pod kterým organizátor festivalů Lughnasad nebo BARBAR FEST vystupuje. Horset je členem kapely Barbar Punk, která se inspiruje středověkou a keltskou hudbou s prvky punku a metalu. Byli první českou kapelou, jež hrála na největším festivalu v Evropě, a i dnes vystupují se spoustou známých kapel na festivalech i soukromých akcích na území České a Slovenské republiky.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Hrady a zámky

Veveří 664 71, Veverská Bítýška

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...