Článek

Muzikál Devět křížů o bájné tragédii

Muzikál Děvět křížů, Městské divadlo Brno, Magazín KULT* Brno
Divadlo
Devět křížů je hudební drama Městského divadla Brno o události, která dodnes budí pozornost i spekulace.

Chtělo by se říci, především originální muzikál! Od poslední zářijové soboty se na Hudební scéně Městského divadla Brno můžete ponořit do příběhu o dávné moravské pověsti. Ta je sice doposud zahalena tajemstvím, přesto nám ji stále připomíná devět vztyčených dřevěných křížů u dálnice D1.

Inspiraci v této ponuré tragédii našli členové autorské trojice ve složení Robin Schenk, Petr Štěpán a Miroslav Ondra, kteří speciálně pro Městské divadlo v Brně napsali původní historický muzikál Devět křížů. Světová premiéra tohoto představení, jehož se režijně ujal Petr Gazdík, proběhne 24. září 2022.

Hudební drama vypráví starou moravskou báchorku o ukrutném činu, jenž se měl udát okolo roku 1540 u malé vísky Lesní Hluboké, nedaleko Velké Bíteše. Tehdy měl být v místě, které je dnes označováno jako Devět křížů, přepaden svatební průvod a devět lidí z něj být zabito.

Dnes již nikdo neví, zda jde o skutečný příběh, nebo jen pověst, kterou nám po staletí tak výmluvně připomínají ony kříže. A jmenovali se hrdinové stejně jako ti naši, nebo jinak? Nebo je to všechno opravdu jen povídačka o krvavé hrůze z dávnověku?

Také čtěte
Mary Page Marlowová, Činoherní scéna, Městské divadlo Brno. Magazín KULT* Brno
Kdybyste si měli vybrat jen jedenáct scén, jež by dokázaly plně vystihnout váš život, které by to...

Autorům nového muzikálu nešlo ani tak o to podat historicky autentickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíš se prostřednictvím tohoto temného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy, jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému a strach z jinakosti.

Muzikál problematizuje téma viny a neviny, zamýšlí se nad tím, že nic není pouze černé a bílé. Co zmůže síla lidské pomluvy a jak veřejné mínění ovládá osudy lidí a častokrát zapříčiní problémy, ke kterým by vůbec nemuselo dojít a které mohou způsobit tragédii, jako tomu bylo i právě v případě legendy o devíti křížích.

Informace o termínech představení i vstupenky naleznete zde.

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...