Článek

Na vaše zdraví

Editorial listopadového čísla magazín KULT* Brno
Zdraví

Před pár týdny jsem si natáhl vazy v koleně. I když zranění bylo bolestivé, dalo se jakž takž snést. Podstatně horší bylo omezení v pohybu. S ortézou a berlemi se nikam rychle nedostanete. Nemohl jsem ani řídit auto. Byl jsem odkázaný na pomoc druhých.

 Uvědomil jsem si, jak jsem omezen i v mnoha dalších směrech, včetně společenského styku. Potvrdilo se mi rčení, že zdraví máme jen jedno a že na světě nic není důležitějšího. Rčení mohu doplnit o další, které jsem někde nedávno četl: „Tělo máme jedno. Nemůžeme ho vyměnit nebo koupit nové.“ Shodou okolností jsme do listopadového vydání magazínu KULT* připravili téma o zdravém životním stylu. Doporučuji vám k přečtení rozhovor s českým psychiatrem Karlem Nešporem, který se zaměřuje na léčbu závislostí. Rozpovídal se o všech důsledcích alkoholismu i o nebezpečí případné legalizace dalších drog. Nevynechejte ani povídání s  Martinem Tomkem, spoluzakladatelem a provozním ředitel společnosti Přírodní lékárna. Chladnější měsíce konce roku vybízejí k návštěvě sauny, proto jsme zařadili také pár rad o saunování. Víte třeba, proč se nemá při saunování pít alkohol? Sám saunování miluji a nejraději mám klasickou finskou saunu, kde je pořádné horko.

Jak to máte vy? Proti nachlazení v těchto dnech pomáhají bylinky, vitamíny a nejrůznější výživové doplňky na posílení imunity. Stejně tak i svařák. Víte proč? Při jeho přípravě se totiž používají skořice, hřebíček a další koření s antioxidačními účinky. Nevybízím vás k častému popíjení alkoholu, naopak chci poukázat právě na ono koření, které můžete svařit pouze s vodou a vychutnat si výborný čaj se stejnými účinky. Nebo koření přidejte do jídla. Dosáhnete podobného účinku jako u svařáku, navíc s čistou hlavou.

Na vaše zdraví..

Mohlo by vás zajímat

Článek
Ostatní
Ať už neodoláte lákavě barevným sladkým koktejlům, elegantnímu vínu...
Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Článek
Historie
Zámek v Kuníně si v letošním roce připomene 20 let od svého...
Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...