Nejnovější album Bludička skupiny Tempus oslní působivými tóny středověku a důmyslnými texty písní

Recenze hudebního alba Bludička brněnské skupiny Tempus

 

Tempus, Bludička, hudební album, skupina Tempus, středověký rock, rock, music, magazín KULT* Brno
Hudba
Tempus je brněnská hudební skupina hrající world music s rockovými prvky, inspirovanou středověkými melodiemi.

Hudební skupina Tempus se svou okouzlující zpěvačkou Lindou Ravenna oslňuje své  posluchače neobvyklou kombinací středověkých i moderních tónů a nástrojů už sedmnáct  let. Za tu dobu vydala řadu písní, k nimž se nyní připojí i nejnovější hudební počin této  skupiny, a to velmi očekávané album s názvem Bludička.  

Bludička zahrnuje výjimečné zpracování deseti písní, v nichž se snoubí novodobé tóny s těmi  středověkými, které jsou vzájemně propojeny melodicky podmanivým hlasem přední zpěvačky. 

Album otevírá skladba Brána podsvětí, jež je uvedena tichým šepotem několika hlasů, které  se mísí v mírně nesrozumitelný šum umocňující dojem snahy nalákat člověka do podsvětí.  Tento šum doprovázený temnými magickými tóny je následně doplněn středověkou melodií, k níž se poté připojí také andělský hlas hlavní zpěvačky, která zpívá o dlouhé cestě k bráně ve skalách, z níž vede pouť do kouzelného podsvětí. Skladba je rychlá, velmi rytmická  a vyúsťuje v melodické zakončení posledních hudebních tónů. 

Tempus, Bludička, hudební album, skupina Tempus, středověký rock, rock, music, magazín KULT* Brno

Po ní následuje píseň Stezka snů, která začíná pomalejšími úvodními tóny středové hudby, jež postupně zrychlují. Zpěvačka v textu rozjímá nad tím, jak je těžké jít dlouhou poutí, obklopená  horami, v černé tmě, kterou prosvítá pouze svit měsíce, na stezce svých snů, které zná a je si vědoma toho, co ji tíží a čeká, a proto se ke svému osudu chce postavit čelem a jít té dálce vstříc. Oproti předchozí písni není Stezka snů zakončena hudbou, ale závěrečnými tóny zpěvu. 

Také čtěte
Skupina Tempus, Nesplněná touha, album Bludička, videoklip, středověký rock, magazín KULT* Brno
Nesplněná touha je nejnovější písní známé brněnské hudební skupiny Tempus, k níž byl právě zveřejněn...

Třetí skladbou je již vydaná píseň Nesplněná touha, k níž 14. prosince vyšel také doprovodný videoklip. Tato píseň má velice rytmický začátek s popěvkem „hej“, který následně zrychluje a přidávají se k němu další hlasy a nástroje, které podporují dynamičnost této skladby. Tematicky se píseň věnuje touze muže po ženě, za jejíž získání je ochoten se i prát, ale současně je povrchně oslepen její vnější krásou a omámen vínem, v důsledku čehož se jí snadno nechá obelstít, žena mu uteče a jeho touhy a přání zůstanou nenaplněny. Zpěv je uprostřed přerušen momentem, kdy hraje pouze rytmická hudba, která ve videoklipu vytváří prostor pro herecké rozvíjení děje. 

Tempus, Bludička, hudební album, skupina Tempus, středověký rock, rock, music, magazín KULT* Brno

Následující píseň Bludička, po které je pojmenované celé album, je uvedena jemnou pomalou hudbou, jež postupně zesiluje a rozvíjí své další tóny, k nimž se následně připojuje i jemný a líbezný zpěv. Bludička je stylizována do dívky, která je ukrytá hluboko v lese, kde ji  její milý zanechal. Brouzdá chladnou rosou na loukách, bloudí mlhou a šerem, doufá, že se pro ni její milý vrátí zpět, ale on ji nevidí a necítí, přestože o ní ví, a tak je její prokleté srdce odsouzeno soužit se dál. 

Pátá píseň, pojmenovaná Slib, že budeš má, představuje pěvecký duet mezi ženou a mužem, který začíná podmanivými smyčcovými tóny. Vypráví příběh dvou milenců, kteří si vzájemně slibují, že až se louka zazelená, roztaje sníh v horách a rozkvetou vlčí máky, dívka, která musela odejít se vrátí zpátky svému milému. Ke konci písně jí však on zazpívá, že pokud jsou její sliby jen plané, najde si jinou dívku, načež mu ona odpovídá, že nemá smysl se vracet ke starým  krásám a sama si snadno najde jinou zahradu s rozkvetlými květy, kde zůstane, což představuje  nečekaný a působivý zvrat této zdánlivě výhradně romantické písně.

Také čtěte
Tempus, hudební skupina, středověk, Rock, rozhovor, magazín KULT* Brno
Tempus je středověce‑rocková hudební skupina. Byla založena v roce 2007 na jižní Moravě. Dnes...

Skladba Ohnivý tanec jako jediná na celém albu není doprovázena zpěvem a symbolizuje okouzlující hudební okamžik. Má rychlý rytmický začátek a následně se v ní prostřídají jak tóny elektrické kytary, tak i poutavé středověké melodie, tvořící velmi dynamický celek. 

Sedmá píseň nese název Poslední přání a je uvedena pomalými ojedinělými tóny hudby, které  se lehce promění po zaznění úvodních slov písně. Rytmus se zrychlí a v hudbě je možné zaslechnout více středověkých prvků. Zpěv je v této písni velmi odlišný od ostatních na tomto albu, jeho tóny jsou dlouze protáhlé a tímto stylem pokračují až do zaznění posledních akordů.  Oproti ostatním skladbám tak tato působí mírně monotónním až hypnotizujícím dojmem. 

Tempus, Bludička, hudební album, skupina Tempus, středověký rock, rock, music, magazín KULT* Brno

Další píseň, nesoucí název Tam, kde snívám já, je zahájena pomalými, jemnými a táhlými tóny. Zpočátku hraje velmi tichá hudba, jež zahrnuje jen několik málo nástrojů a postupně se rozvíjí. Svým tématem text písně symbolizuje ženu, která je osamělá a touží po polibku muže, a proto doufá, že jej cesta anebo proud vody zavede na místa, kde ona snívá.  

Předposlední skladba se nazývá Na dunách a na jejím začátku můžeme slyšet pouze kytaru, která je poté rozvinuta rychlými středověkými tóny dalších hudebních nástrojů. V této písní zpívá vedle přední zpěvačky také muž, který ji doplňuje anebo zpívá společně s ní. Zpívají o tom, jak muž umírá žízní a na dunách v jeho představách je studna, z níž se však může napít pouze jednou.  

Závěrečná píseň tohoto alba Odcházení začíná pomalejšími hudebními tóny, které jsou poté doplněny sborovou vokalízou. Jednotlivé hlasy se vzájemně prolínají a střídají v krásném nápěvu, až nakonec vyznějí do ticha. 

Album Bludička je velmi dobře zpracováno. Každá píseň vypráví svůj vlastní příběh a k tomu  využívá rozmanité moderní i středověké hudební nástroje, které, společně s okouzlujícím a podmanivým zpěvem přední zpěvačky, lehce přimějí svého posluchače se plně oddat jejich výjimečným tónům. 

Tempus, Bludička, hudební album, skupina Tempus, středověký rock, rock, music, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 95 %

Tempus
Bludička
Rok vydání: 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...