Óda na herního Zaklínače

Hra Zaklínač nastavila ve svých třech dílech zcela nová měřítka žánru RPG

Zaklínač: Vzestup krále všech RPG, books, kniha, recenze, The Witcher, magazín KULT* Brno
Knihy

Polské studio CD Projekt RED dokázalo vpravdě husarský kousek. Z malé skupinky nadšenců se vyvinul tým, jenž vytvořil jednu z nejlepších trilogií videoherní historie. Obzvlášť její poslední díl – Zaklínač 3: Divoký hon – je častokrát zmiňován v žebříčcích nej her všech dob. Není tedy divu, že si trilogie Zaklínač vysloužila i oslavnou publikaci od francouzského autora Benoît Reiniera, již u nás vydalo nakladatelství Computer Press. Kniha se jmenuje Zaklínač: Vzestup krále všech RPG.

Benoît Reinier je nadšený hráč, youtuber, streamer, novinář, herní publicista a také autor knih o videoherních fenoménech Diablo a Dead Cells. Jeho jediná česky vydaná kniha Zaklínač: Vzestup krále všech RPG (dále jako Zaklínač) si vytyčila ambiciózní cíl popsat vývoj studia CD Projekt Red, svět jeho her, vlastní tvorbu, příběh zaklínačské trilogie a k tomu práci s předlohou Andrzeje Sapkowského, jež se právě díky hrám dostala do povědomí fanoušků z celého světa.

Také čtěte
Dobrodružný fantasy seriálu Zaklínač, 2. série. Magazín KULT* Brno
Nejočekávanější seriálový návrat roku 2021 jednoznačně představoval Zaklínač, který se 17. prosince dočkal své druhé série.

Autorovo nadšení bohužel nejde ruku v ruce s literární zdatností a knize k tomu podtrhává nohy nepříliš zdařilá česká redakce. Text Zaklínače je nenápaditý až nudný, chvílemi je třeba se při jeho čtení přemáhat. Autor sice nešetří superlativy, ale dávkuje je v takovém množství, až je to otravné. Mnohokrát opakuje již vyřčené, a tak čtenář snadno získá dojem, že kniha mohla mít o dost méně než přibližně dvě stě třicet stran. V textu lze navíc najít překlepy či špatné skloňování (s. 25 – „… částku vypadá směšně nízkou.“ nebo s. 129 – „… zareagoval Iorveth: i když je na rozdíl od něj člověkem, elf spěchá, aby mohl vedle ní pokleknout.“ – Tak je, hernajz, Iorveth člověk nebo elf? – Mimochodem, jako čtenář i hráč Zaklínače vím, že je elf.).

Zaklínač: Vzestup krále všech RPG, books, kniha, recenze, The Witcher, magazín KULT* Brno

Aby toho nebylo málo, v knize jsou i nepřesnosti, jež mohou být stejně tak způsobeny autorovou neznalostí jako neobratným překladem. Například na straně 120 jsou dvě zcela odlišné postavy – zabíječka elfů Rayla a elfí bojovnice Toruviel – popsány jako jediná osoba pod dvěma jmény. Obdobně autor několikrát jmenuje skřety po boku trpaslíků a elfů, jak je známe z Pána prstenů, ale v zaklínačských knihách i hrách nemají žádnou roli.

Pasáž o vývoji studia je pro videoherní nadšence zajímavá. Vyprávění o počátcích při překládání kultovní RPG Baldur's Gate, či problémy s uskladňováním prodávaných CD-ROMů dobře ilustrují pronikání videoher a jejich šíření v bývalém východním bloku. Naopak zmínky o sporech s literárním otcem zaklínače Geralta Andrzejem Sapkowském či vyčerpávajících až otrockých pracovních podmínkách ve studiu by slušelo více prostoru.

Zaklínač: Vzestup krále všech RPG, books, kniha, recenze, The Witcher, magazín KULT* Brno

Jako nadbytečná výplň působí osmdesát stran, jež přibližují čtenářům příběh her Zaklínač, Zaklínač 2: Vrahové králů a Zaklínač 3: Divoký hon včetně jejich datadisků. Epické vyprávění, jež byste přes obrazovku hltali desítky, či spíše stovky hodin, je tu pochopitelně zhuštěno, avšak ztrácí tím své kouzlo. Tvůrcům her nelze upřít, že se jim v rámci možností podařilo skvěle navázat na mistra vypravěče Sapkowského, avšak to neznamená, že popis v knize dělá jejich snaze jakoukoliv čest. Navíc případným zájemcům, kteří by chtěli trilogii Zaklínač vyzkoušet, vyžvaní veškeré zásadní zvraty.

Také čtěte
Pán prstenů: Prsteny moci, recenze, magazín KULT* Brno
V poslední dekádě vznikly bez přehánění desítky, snad i stovky vynikajících seriálů, jejichž kvalita...

Zaklínači Benoît Reiniera by prospěla obrazová příloha. Záběry z her, concept arty či fotky vývojářů by čtenářům pomohly pochopit a poznat mnohé z popisovaných skutečností. V souvislosti s často až nezáživným textem a dalšími nedostatky by to alespoň zlepšilo dojem z knihy.

Dle mého názoru Zaklínač: Vzestup krále všech RPG dokazuje, že knihy o videohrách nejsou jen komerční výplní, mohou nabízet zajímavé informace a přitáhnout ke čtení i mnohé „gamery“. Na druhou stranu však zrovna tato publikace bohužel působí i jako příklad toho, jak takovou knihu nepsat. Snad se Reinier či jiný autor z jejích chyb poučí a nabídne čtenářům dílo o hrách, jež bude stát za to.

Zaklínač: Vzestup krále všech RPG, books, kniha, recenze, The Witcher, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 39%

Zaklínač: vzestup krále všech RPG
Benoît Reinier
Computer Press

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...