Oficiálně průběžné vzpomínání Michala Hrůzy

Povídání Michala Hrůzy o jeho životních vzestupech i pádech

Michal Hrůza. Nebudu ti lhát. Petr Vydra. Kapela Hrůzy. Magazín KULT* Brno
Knihy
Titul knihy odkazuje nejen na jeden z hitů Michala Hrůzy, ale i upřímnost odpovědí.

Knížka nazvaná Nebudu ti lhát je sekundární, tedy druhotnou reakcí tohoto nenápadného hitmakera na publikaci, která o něm vyšla bez jeho vědomí již v roce 2015. Primární reakcí bylo a je, že tu neautorizovanou odmítá podepisovat. Přestože se na obálce honosí jeho jménem.

Proč začínám okolnostmi pozadí vzniku této knihy? Protože na bilancování má tento jednapadesátiletý písničkář přece jen dost času. A to i přesto, že se v roce 2014 takzvaně podruhé narodil. Dnes nám tedy v podstatě pouze vypráví, jak to s ním dosud bylo. Upřímně, přitom bez patosu a s jemnou, sobě vlastní nadsázkou.

Také čtěte
Lucie Vondráčková, zpěvačka, herečka, magazín KULT* Brno
Nedávno vydala nové album Láskověty, hraje ve filmech i na divadle, dabuje, stará se o své syny...

Jako formu svého sdělení přitom zvolil rozhovor. Přesněji řečeno tři, při nichž proti němu sedí dramaturg, scenárista, ale také stand-up komik Petr Vydra, přezdívaný Vydrýsek. Jde tedy o Hrůzovu oficiální odpověď, nebo spíš zpověď, mimo jiné i na to, jak prožíval odchod, či spíše vyhazov z Ready Kirken. A, ač je kniha v textu označovaná doslova jako biografie, v pravém slova smyslu jí není. Chybí zde totiž bohatší obrazová příloha. Prostě, vyjma fotografií z nedávné minulosti či s kapelou se musíme spokojit doslova jen s dvěma snímky z jeho dětství a dospívání.

Michal Hrůza. Nebudu ti lhát. Petr Vydra. Kapela Hrůzy. Magazín KULT* Brno
foto: www.michalhruza.cz

V podstatě důvěrnou rozpravu poněkud narušuje jen hovorová čeština a množství plevelných slov vznikajících v běžné řeči. I když tahle přílišná rozvolněnost koncepce je nejspíš cílená. Co mě ale nejvíc „dostalo“, byla Hrůzova motivace, proč se po základní škole dal doslova naverbovat na vojenskou střední. Také je s podivem, že toto období přežil bez újmy, když se mu už po čtrnácti dnech služby začaly vojenský dril i tehdy běžná armádní šikana hnusit. 

Čtenáře, kteří o Michalu Hrůzovi vědí přece jen méně, než jak znají jeho písně nejspíš překvapí, že i jeho hudební kariéra, podobně jako osobní život, byla dost turbulentní. Ano, řeč je o již zmiňovaném vyloučení z Ready Kirken, na jaře roku 2005. Dost možná, že až na základě této knihy fanoušci plně pochopí, jak moc byl pro něj nucený odchod z kapely, kterou založil a s níž zaznamenal i svůj první velký hudební úspěch, zdrcující a stresující.

Také čtěte
Rozhovor skupina Lucie, kniha Fotografity, magazín Kult* Brno
Lucie zůstává na českém hudebním poli i po všech těch letech kapelou, která se pouští do...

Náročnost jeho tehdejší situace ještě o poznání zdůrazňuje rozdíl mezi tím, když se člověk sám vydá na sólovou dráhu a tím, když doslova existenčně musí. Michal Hrůza byl navíc nucen společně s vyhazovem dokazovat, že je to právě on, kdo stál za výrazným úspěchem kapely. Možná i proto, jako poděkování, umístili autoři do knihy také „medailonky“ členů Kapely Hrůzy. Tedy té současné, kterou si Hrůza musel poskládat, aby vůbec mohl své vlastní písně hrát.

Michal Hrůza. Nebudu ti lhát. Petr Vydra. Kapela Hrůzy. Magazín KULT* Brno
Michal Hrůza a Kapela Hrůzy. foto: www.michalhruza.cz

Kniha se nevyhýbá ani události z roku 2014, kdy byl napaden v jedné z ostravských hospod. A přestože o vážnosti zranění tehdy již všeobecně známého hudebníka nikdo nepochybuje, v knize je tato část nazvaná příznačně jako Druhý život. Jako takové připomenutí, že česká pop-music i filmová tvorba (Hrůza píše i scénickou hudbu) tehdy málem přišla o výjimečný talent.

Také čtěte
Rozhovor skupina Asonance, magazín Kult* Brno
Rozhovor s českou folkovou skupinou Asonance z Prahy se zaměřením na skotské a irské lidové balady a písně, instrumentální skladby a tance.

Oba autoři jsou kamarádi a v tomto duchu se kniha nese. Rozhovory proto nejsou nijak konfrontační. Jde spíš o moderované vzpomínání, jen občas usměrňované tak, aby nezapadly některé detaily. Dík tomuto uvolnění a otevřenosti, vyplouvají na povrch i drobné perličky, které můžou překvapit i zasvěcené.

Víte například, že Michal Hrůza krátce chodil s Katarínou Knechtovou? Nebo o zdánlivě nepodstatném detailu z roku 2001, kdy se rozloučil se svým civilním zaměstnáním obchodního zástupce. Tehdy se totiž definitivně vydal na dráhu profesionálního hudebníka.

Hodnocení 85%

Nebudu ti lhát
Michal Hrůza, Petr Vydra
Universal, 2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...