Před kulisou za kulisou někdo musí stát, nebo nebudeme hrát

Dnes už legendární komedie Bez roucha (1982) je příležitostí pro herecký koncert

Bez roucha,Michael Frayn, Národní divadlo Brno, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie Bez roucha předvádí nahá. Panika v zákulisí vrcholí. Premiéra je na spadnutí. V naprosto odhaleném představení Bez roucha britského dramatika Michaela Frayna servíruje Národní divadlo Brno v Mahence talíře plné sardinek. V hlavních rolích je sedm dveří, které se otevřou a zavřou celkem 300 krát.

Základní teze zní, že je mnohem zábavnější sledovat divadelní hru ze zákulisí než zepředu z hlediště. Dějově se pracuje s divadlem o divadle s pořádným rancem paniky. Sledujeme zkoušku hry noc před premiérou. Dotty Otleoyvá, která hraje služebnou paní Clackettovou, se snaží sníst své sardinky a koukat na dostihy. V domě, kde nemá nikdo být, se dveře netrhnou. Dá se říct, že tam vládnou nadpřirozené síly. V závěru prvního dějství nechybí ani lupič a okázalý příchod šejka.

 

Bez roucha,Michael Frayn, Národní divadlo Brno, recenze, magazín KULT* Brno

Režie Lukáše Brutovského musí uřídit nikdy se nezastavující vlak. Herci Národního divadla Brno hrají herce, kteří ztvárňují postavy v hře Bez roucha. Uspořádaně neuspořádaný chaos stojí režijně pevně v kramflecích, i ve chvílích, kdy sledujeme dění na druhé straně kulis, a proto přichází na řadu vyjadřování pomocí gest a pohybu. Zvládnout takový několikatunový kolos s gagy načasovanými na milisekundy je velké umění. Všechna čest Brutovskému.

Skoro každý z účinkujících je miniaturní Jekyll a Hyde, neboť prokresluje nejen charakter postavy, kterou hraje v divadle na divadle, ale zároveň postavu umělce, který ztvárňuje danou roli. Komplexní propracování se nejlépe daří Tomášovi Davidovi jako Frederikovi, který  nesnáší pohled na násilí a jemuž se co chvíli spouští krev z nosu. Tomáš Šulaj (režisér Lloyd Dallas), Michal Bumbálek (inspicient) a Hana Drozdová (asistentka) přidávají do hry i další potřebné persóny, zajišťující hladký chod věcí.

Bez roucha,Michael Frayn, Národní divadlo Brno, recenze, magazín KULT* Brno

Kdo si myslí, že Bez roucha jde zasunout do šuplíku k mnoha dalším tuctovým konverzačním taškařicím, ten se mýlí. Národní divadlo Brno předkládá šílenou jízdu plnou ztřeštěných zákrut. Jen tak na ni nezapomenu. Postavy v ději sice zkouší nebo hrají svoje představení 3x, ale jen první polovinu a mě hrozně zajímá, jaká by byla ta druhá! 

Bez roucha,Michael Frayn, Národní divadlo Brno, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Název: Bez roucha
Kde: Mahenova činohra Národního divadla Brno
Psáno z premiéry 28. 4. 2023
Web: https://www.ndbrno.cz/cinohra/bez-roucha/
 

Divadla

Dvořákova 11, Brno

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...