Na minutku

Projekt Lamento Ensemblu Opera Diversa

Projekt Lamento Ensemblu Opera Diversa. Magazín KULT* Brno
Hudba
Ensemble Opera Diversa v sále Konventu Milosrdných bratří v Brně

Ensemble Opera Diversa si v tomto roce připomíná dvacet let existence. Každý z plánovaných koncertů komorního orchestru proto obsahuje skladbu na objednávku od spřízněného komponisty. Nejinak tomu bude v případě projektu Lamento, jimž orchestr zahajuje koncertní provoz diversního jara 2023.

V sále Konventu Milosrdných bratří v Brně zazní premiérově skladba Vladimíra Franze Rex tremendae majestatis pro smyčce s velrybím zpěvem a lidskými skřeky které doplní koncertní dramaturgii, jež vychází z termínu konání – týdnu kdy se v Brně tradičně koná Velikonoční festival duchovní hudby.

Orchestr pod vedením kmenové dirigentky Gabriely Tardonové dále uvede českou premiéru skladby Tuireadh Jamese MacMillana, během které sólově s orchestrem souboru poprvé vystoupí klarinetista Jiří Mráz. Lamentační charakter koncertu doplní slzavá kompozice Lachrymae Benjamina Brittena, stejně jako Tristium Viktora Kalabise s existenciálním přesahem podpořeným temnějším témbrem violy v podání dalšího spřízněného interpreta souboru Milana Paľy.

Koncert Lamento zazní v Konventu Milosrdných bratří v Brně, 29. března 2023, od 19:00.

Veškeré další informace naleznete na operadiversa.cz.