Rytíři s meči a fousky

Mausritter je výpravná dobrodružná hra na hrdiny, kde se hráči vcítí do role malých, ale statečných myšek.

Mausritter –⁠ Pravidla hry na hrdiny, magazín KULT* Brno
Knihy

Hry na hrdiny v dnešní době dávno nereprezentuje pouze Dračí doupě či světoznámé Dungeons & Dragons. Přestože je těchto her doslova přehršel, stále mezi nimi nalezneme neotřelé původní kousky, jako je Mausritter Isaaca Williamse. Ten vytvořil systém, jenž si na jednu stranu snadno osvojí i nováčci a na druhou umožňuje vytvářet komplexní dobrodružství, nad nimiž neohrnou nos ani zkušení harcovníci.

Mausritter vám umožní stát se malým hrdinou v obrovitém světe. V těle myšího dobrodruha pro vás budou kočky či sovy horší než chiméry s draky a úchvatné dobrodružství můžete zažít i ve vykotlaném pařezu. Mausritter nenabízí propracovaný svět s historií, geografií a mýty srovnatelnými se Středozemí, o to více však podněcuje fantazii hráčů i jejich průvodců a z prostých každodenních věcí vytváří neskutečné kulisy.

Isaac Williams vypracoval nejen systém hry a sepsal její pravidla, ale je též autorem roztomilých černobílých ilustrací, které vám pomohou představit si, jak může takový svět vypadat a fungovat. Williams v úvodním poděkování přiznává své bohaté zdroje inspirace, z nichž v některých případech přebral určité prvky. I díky tomu vám ani ne 45 stran knihy pravidel nabídne systém umožňující střelhbitě vytvářet vlastní rozmanité hrdiny a mimořádná dobrodružství. Obrovské množství možností navíc dává příležitost „bastlit“ a upravovat si herní mechanismy tak, jak to vyhovuje přímo vám a vašim spoluhráčům, k čemuž sám autor vyzývá.

Mausritter –⁠ Pravidla hry na hrdiny, magazín KULT* Brno

Originálního myšího dobrodruha si v Mausritter vytvoříte během pár minut. Stačí naházet kostkami tři vlastnosti a pomocí tabulek rozhodnout – či opět nechat promluvit náhodu – o vzhledu, původu a vybavení nevelkého dobrodruha. Stejně přehledný a prostý je systém zlepšování vašich ušatých odvážlivců. Také inventář je řešen velice jednoduše. Ostatně malí hlodavci toho mnoho neunesou. Jakmile kartičkami předmětů zaplníte desítku políček v kartě hrdiny, musíte se setsakra rozhodovat, co táhnout s sebou a co oželet. Kartičky předmětů mají tečky použití, jež po zaškrtnutí všech oznamují, že jste své vybavení spotřebovali či opotřebovali.

Podobným způsobem jako předměty fungují kouzla. Těmi jsou duchové uvěznění v deskách s runami a i ty nesete v ruce či batohu a spotřebováváte je, přičemž jejich obnovení je často velmi originální a vyžaduje činnosti jako „obdaruj nezištně tvora jiného druhu“ nebo „na tři dny zavři kouzlo do zamčené skříňky v zamčené skříňce v zamčené skříňce“. Kouzla se navíc mohou za určitých okolností zvrtnout a napáchat vám více škody než užitku. 

Také čtěte
Lone Wolf, gamebook, Dobrodružství Lone Wolfa, Nakladatelství Mytago, magazín Kult* Brno
Lone Wolf je proslavená série gamebooků zesnulého britského autora Joe Devera. Vycházela u nás v...

V Mausritter tedy nevycvičíte omnipotentního mága srovnatelného se Sarumanem či Brumbálem a zapomeňte i na neohrožené válečníky – jakési myší obdoby barbara Conana. Soubojový systém je velmi jednoduchý, avšak křehké myšky v něm málokdy hrají první housle. Často je lepší volbou utéci či se skrýt, než se pouštět do křížku s tlupou nahněvaných krys nebo vyhladovělým hadem. Jako v každé hře na hrdiny tu má výsadní postavení vedoucí hry, zde nazván Průvodce. Zatímco hráčům stačí přečíst si necelou polovinu pravidel, Průvodci je věnována ta druhá. Dává mu širokou škálu nástrojů pro vedení vlastní hrdinné kampaně, a přestože nelze říct, že by ho vedla za ručičku, každý trochu kreativní „gamemaster“ bude spokojený. Pravidla hry jsou krátká a účelná, stejně jako popsání nástrojů pro tvorbu dobrodružství.

Mausritter je zároveň tak trochu „kostkofest“, protože házení kostkami v něm má nezanedbatelnou úlohu. Autor doporučuje užívat hned šest druhů kostek od čtyřstěnných po dvacetistěnné. Na e-shopu nakladatelství Mytago si můžete tyto kostky přiobjednat ve stylové sýrové edici. Ne snad, že byste museli při hraní Mausritter házet každých deset sekund, ale velmi často o vašem úspěchu a postupu rozhodne náhoda. Navíc jsou tenká pravidla plná tabulek, a pokud v nich nechcete volit sami, lze si naházet nejen podobu vaší myšky, ale především Průvodci mohou pomocí kostek vytvořit takřka celé dobrodružství zápletkou počínaje, přes herní prostředí, osoby, s nimiž se dobrodruzi setkají, poklady až po panující počasí. S trochou nadsázky tvrdím, že Průvodce má možnost obstojné dobrodružství jen „naházet“, aniž by zapojil vlastní invenci. Bez té se však neobejde v průběhu samotného hraní.

ti

Také čtěte
Lone Wolf - Hrdinové Magnamundu, August Hahn Joe Dever, Magazín Kult* Brno
Opusem magnum zesnulého tvůrce her Joe Devera je série Lone Wolf. Ta postavila do popředí udatné...

Budoucím hráčům i Průvodcům mohou pomoci v pravidlech popsané modelové situace přibližující hraní rolí, boj, kouzlení a další mechanismy. Součástí je i vytvořené prostředí, do nějž lze zasadit první dobrodružství. To dá také pocítit jedno ze specifik Mausritteru. Spíše než jasně nalinkovaná dobrodružství načrtáváte prostředí a situaci, v nichž se vše odehraje. Samotný průběh je tedy poměrně nevyzpytatelný, nechává hráčům ohromný prostor a může se odehrávat zcela jinak, než Průvodce zamýšlel, pokud do hry nechce výrazněji zasahovat. Taková volnost nemusí každému vyhovovat, a pokud máte raději hry, jež vás „vodí za pacičku“, jistě najdete vhodnější, než je Mausritter.

Máte-li chuť vyzkoušet si jinou hru na hrdiny, než takovou, kde zvolíte rasu, povolání a vydáte se v hrdinném boji mečem i magií kosit zlouny po desítkách, vyzkoušejte Mausritter. Nabízí neobvyklé prostředí, stručná, a přitom chytře vymyšlená pravidla dávající spoustu volnosti a k nim i nástroje a rady, s jejichž pomocí se v této volnosti neutopíte.

Mausritter –⁠ Pravidla hry na hrdiny, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 85 %

Detailní popis produktu
jednoduchá pravidla v českém jazyce
ideální pro začátečníky
unikátní atmosféra
skvělá hratelnost

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...