Slovo KULT vnímám jako synonymum seskupení a spojení lidí

Rozhovor se zakladatelem a organizátorem spolku KULTRIDE
spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno
Sport
,,Líbí se mi spojení slov KULT a RIDE."

V kavárně Kult Cafe, jejíž název evokuje náš časopis, jsme dostali kontakt na tým cyklo nadšenců, který v sobě slovo „kult“ obsahuje také. A tak jsme nelenili a popovídali si se zakladatelem a organizátorem spolku Petrem Bolhou, který nám o seskupení KULTRIDE řekl více.

Jak jste se s panem Kultem seznámili?

Hledal jsem místo, kde je klid a zároveň si tam dám dobrou kávu. Asi před třemi lety jsem začal do Kult Cafe chodit pravidelně každý den. S panem Kultem jsme si povídali a zjistili jsme, že si rozumíme. Potom to šlo ráz na ráz. Kamarád pozval kamaráda a zanedlouho se Kult Cafe stalo místem, kde jsme se scházeli před vyjížďkami. Pan Kult sám jezdí na kole, takže si vše krásně sedlo. Dnes už beru jako samozřejmost, že si všichni společně před jízdou dáme kávu právě zde.

Je tato vzájemná sympatie důvodem, proč jste si začali říkat KULTRIDE?

Určitě. Nikdy jsem nad tím ale cíleně nepřemýšlel. Líbí se mi spojení slov KULT a RIDE. KULT je nejen odkazem na tuhle kavárnu, vnímám to slovo i jako synonymum seskupení a spojení lidí. Ježdění na kole považuji za společenský sport, na rozdíl od běhání, které je za mě více samotářské. A RIDE je ve volném překladu jízda, což cyklistiku hezky vystihuje. Sám za sebe vnímám slovo RIDE jako jízdu všeobecně – je tam nějaká výzva a zážitek

spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno

Kolik má vaše seskupení členů?

Rozdělil bych nás asi na dvě menší party. První je „realita“. To jsou kluci, kteří jezdí pravidelně po celý rok za každého počasí, což já sám nejsem, protože vyjíždím až zjara, když se oteplí (smích). Oni jsou takové to silné jádro, které se domlouvá na vyjížďky i mimo spolek. A potom jsou jezdci, kteří s  námi vyjíždí jen tehdy, když chtějí. Ti se nejčastěji přidávají na volnější typy vyjížděk, ale jsou samozřejmě i výjimky. Počet členů skupiny se s  každou jízdou mění. Myslím si, že když se sejdeme všichni, kteří se aktivně na KULTRIDE podílíme, tak nás může být okolo čtrnácti, možná i lehce pod dvacet. A to jsme začínali ve čtyřech (smích).

Co můžu jako neznalec udělat pro to, abych se ke KULTRIDE přidala?

Vyjížďky, které organizuji, přidávám do Stravy. Jedná se o mobilní aplikaci, která sdružuje ty, kteří rádi sportují a mají rádi zdravý životní styl. Další možnost, jak se o výletech na kolech dozvíte, jsou sociální sítě, zejména Instagram, kde nové události každý týden zveřejňuji. Tam zájemci zjistí, kdy se jízda koná, včetně podrobnějších informací o ní. No a odkud se vyjíždí, je jasné – Kult Cafe, jako vždy (smích). S  výběrem události souvisí i náročnost zvolené trasy. Pokud někdo začíná nebo bere cyklistiku jen jako koníček pro zábavu, tak má možnost vybrat si lehčí typ vyjížďky. Diametrálně odlišně pak vypadají trasy, které jezdí kluci, kteří berou cyklistiku jako sport. Tam jedeme víc na výkon a sílu, neustále se navzájem hecujeme (smích). Žádnou jinou formu reklamy ani propagace nedělám.

spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno

Zmínil jste, že pořádáte více typů vyjížděk. Můžete být konkrétnější?

Pravidelně se jako skupina potkáváme jednou až dvakrát do týdne. To jsou takové ty tradiční vyjížďky, které už se ani nikde nehlásí – berou se jako samozřejmost. Sejdeme se kolem 17 hodin v Kult Cafe a potom se pokračuje dál. Jak už zaznělo, ve většině případů se zaměřujeme na výkonnostnější a náročnější vyjížďky – říkáme tomu vraždy (smích). To se jede hodně na sílu, natvrdo a účastní se jen kluci, kteří jsou zdatnější cyklisté. Teď se k  těmto „vraždám“ snažím přidávat i volnější, pohodovější jízdy, protože chci, aby jela celá skupina pohromadě. V  socializaci a spojení lidí vidím obrovský potenciál. Snažíme se do party brát lidi, kteří si umí poradit v nepříznivé situaci sami – například tak, že si dofouknou kola. I přesto jsme pro jistotu vybavení a snažíme se na sebe čekat, takže když je potřeba, rádi pomůžeme.

Podle čeho cyklotrasy vybíráte?

Řekl bych, že je to subjektivní. Pro mě jsou nejhezčí sever a severovýchod Brna. Další faktor trasy je pohodlí. Kousek odsud bydlím a nachází se tu i Kult Cafe. Další věcí je, že se dá relativně rychle a snadno vypadnout z  Brna do přírody. Mám rád trasy směrem na Moravský kras a Adamov, Křtiny a tak dále. Také západ Brna je krásný. Jih už je komplikovanější, protože je to vyjížďka přes celé město, takže je tenhle směr vhodnější na celodenní cyklovýlet.

spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno

Kolik má průměrná vyjížďka kilometrů?

Teď zjara je hlavní prioritou světlo. To znamená, že jezdíme kratší trasy okolo 50 km. Cestou se vždy posilníme nějakým regeneračním nápojem (smích). V létě, kdy se dny prodlužují, jsme schopní dát i stovku denně. Vždy záleží na typu vyjížďky, kdo jede, kolik nás jede apod.

Organizujete jen jednodenní výlety nebo i vícedenní projížďky?

Jak jsem už zmínil, máme pravidelné vyjížďky během týdne – v úterý a čtvrtek –, a ty jsou jednodenní. O víkendech potom jezdíme delší trasy. Myslím si, že partu KULTRIDE nejvíce stmelila projížďka, která byla na tři dny. Chtěli jsme zjistit, kam se dá v  rámci České republiky nejdál dojet vlakem. Skončili jsme v  Děčíně, odkud jsme se poté vraceli zpátky do Brna na kole. To byl jeden z  těch větších cyklistických švihů (smích). A potom máme i vyjížďky, kdy se více hecujeme, a tam jsme schopní se „kousnout“ a za dva dny ujet i 500  km. Takové trasy zdolávají zdatnější cyklisté. Převážná většina jsou sportovci, kteří dělají i jiné věci mimo cyklistiku.

spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno

Takže jestli tomu správně rozumím, KULTRIDE se liší od jiných cyklistických skupin tím, že zkoušíte, co všechno vydržíte?

Ano, dá se to tak říct. Jedeme na výkon, porovnáváme se. Soutěžení je pro nás hnacím motorem k tomu být lepší. Důkazem je závod, který jsme jeli poprvé před dvěma lety – jmenuje se GRANDPALOOP neboli dědečkův okruh. Ten se uskutečnil na popud jedné hospodské historky mého dědy. Tenkrát se v  hospodě s  kamarády vsadil, že dá trasu Přerov–Brno a zase zpátky za určitý počet hodin na trekovém kole, a zvládnul to. Já jsem tento příběh o několik let později využil jako inspiraci. GRANDPALOOP je jednodenní událost a jedná se o trasu měřící zhruba 200 km. Aby to nebyla nuda, máme na trase vytipované úseky, kde se všichni scházíme a závodíme.

Vraťme se k sociálním sítím. Všimla jsem si, že na Instagram přidáváte netradičně laděné fotografie, které jsou převážně černobílé. Má tento design nějaký hlubší význam?

V tomto případě vás asi budu muset zklamat (smích). Používám dva analogové fotoaparáty, a to proto, že mi fotografie vyfocené tímto způsobem přijdou kvalitnější, než je tomu u fotoaparátů digitálních. Rozhodně se nepovažuji za umělce. Fotím, protože mě to baví. No a když se mi fotografie nepovede, tak můžu říct, že to byl záměr (smích). Žádný hlubší podtext u černobílých fotografií není.

Jaké má KULTRIDE plány do budoucna?

Máme spoustu plánů (smích). Jednak chceme opět uspořádat GRANDPALOOP, a taky bychom rádi přidali vícedenní vyjížďky do zahraničí

spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno
spolek Kultride, Brno, cyklistika, cyklistický oddíl, magazín Kult* Brno
Petr Bolha

Petr Bolha pochází z Přerova. Pracuje v marketingovém oddělení. Založil a nyní organizuje cyklistický oddíl s názvem KULTRIDE. Miluje pohyb všeho druhu, přírodu a poznávání stejně svobodomyslně zapálených lidí, jako je on sám.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Festival
KoresponDance představuje mezinárodní festival spojující hned několik...
Rozhovor
Film
Představovat původní televizní Zlatovlásku z roku 1973 českým divákům...
Top
Rozhovor
Hudba
Housle nebo kytara a písně, které posluchače upoutají nejen melodiemi...
Top
Rozhovor
Festival
Letošní festival Meeting Brno nese motto „od traumatu k naději“...