Na minutku

Staneme se hlavní hostující zemí na Frankfurtském knižním veletrhu 2026?

Mezinárodní knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem, Česko, magazín KULT* Brno
Knihy

6. ledna se uskutečnilo první zasedání Dramaturgické rady pro přípravu čestného hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026. Členy se na základě rozhodnutí ministra kultury stali zástupci knižního a literárního průmyslu, představitelé kulturních institucí, kulturní manažeři a překladatelé. 

Zasedání se za účasti ministra kultury Martina Baxi uskutečnilo hybridním způsobem (osobně v MZK v Brně i online) a jeho úkolem byla především příprava soutěžní knihy Bid Book, jejímž prostřednictvím se bude Česko o čestné hostování ucházet. V publikaci bude představen předběžný koncept hostování včetně očekávaných cílů tohoto záměru, český knižní i literární trh a rozpočet projektu. Předání Bid Book ve Frankfurtu nad Mohanem proběhne koncem dubna 2023.

Frankfurtský knižní veletrh je největší svého druhu na světě a jeho hlavnímu hostu je věnována velká pozornost, a to nejen v průběhu veletrhu, ale i během příprav. Stát se čestným hostem Frankfurter Buchmesse by tedy pro Českou republiku bylo jednou z nejdůležitějších událostí na poli české literatury a kultury po roce 1989. 

Mezinárodní knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem je nejvýznamnější kulturní událostí svého druhu na světě: každoročně přijede na 7 000 vystavovatelů, 100 zastoupených zemí, 10 000 novinářů, 300 000 hostů – a vždy jedna země figuruje ve formátu hlavního hosta.