Stíny ve Stínadlech

Stínadelská trilogie vrcholí v závěrečném dílu s ilustracemi Jiřího Gruse

Recenze kniha Tajemství velkého vonta od Jaroslav Foglar, Stínadla, nakladatelství Albatros. Magazín KULT* Brno
Knihy
Výměna cenné informace

Poslední část Stínadelské trilogie. Možná její nejslabší. O čem taky ještě psát? Vždyť záhada hlavolamu je rozluštěna a o Vontech toho víme skoro tolik jako oni sami. Mají zpět svůj symbol – ježka v kleci – i schopného vůdce v čele. Nebo ne?

Také čtěte
Zkáza Jezerní kotliny od Petra Hugo Šlika Foglarovka Magazín KULT* Brno
Nejsem sice nijak velkým expertem na Foglarovo dílo , jen pouhým čtenářem jeho knih (dnes již navíc...

Ale co když se jednoho večera u klubovny legendární pětice objeví znenadání Otakar Losna? Někdejší kandidát na Velkého Vonta, vůdce chlapecké organizace z ponuré čtvrti Stínadla své „staré známé“ zaskočí naléhavou prosbou o pomoc při řešení nezvyklého chování svého nynějšího náčelníka, Velkého Vonta Vládi Dratuše.

Rychlé šípy váhají. Sice se v minulosti ve Stínadlech „angažovaly“, ale tehdy to bylo spíš mimochodem, při pátrání po tajemství hlavolamu, který je s Vonty úzce spjat. Ale takto přímo se vměšovat do záležitostí Stínadelských? Zpočátku proto reagují spíš zdrženlivě. Jak je situace vážná, vytuší až z Losnova dramatického odchodu.

Nakonec se tedy opět noří do dění ve Stínadlech. A stejně jako v předchozím dílu i tentokrát je jim v patách Tonda Plíhal s Dvorečáky a Bratrstvem kočičí pracky. Plíhalova „partička“ se dá dokonce do spolku s jednou početnou stínadelskou skupinou, aby i oni měli unikátní zprávy pro čtenáře Sběrače – věstníku a konkurenta TAM-TAMu Rychlých šípů.

Zdá se, že hlavním problémem je tentokrát především nedostatečná autorita Vládi Dratuše. To nahrává snahám vůdců dalších významných uskupení ve Stínadlech zpochybnit jeho Velké Vontství a zaujmout jeho místo.

Horší je, že se tak děje v podstatě jen pár měsíců po jeho přesvědčivém vítězství, ke kterému výrazně přispěly i Rychlé šípy. O slovo se proto opět hlásí především početní a stále odhodlaní Uctívači ginga i neméně významní Dabinelovci.

Recenze kniha Tajemství velkého vonta od Jaroslav Foglar, Stínadla, nakladatelství Albatros. Magazín KULT* Brno

Vedle opravdu mrazivé hlavní zápletky, kterou autor naznačil už v předchozím dílu, si Jaroslav Foglar (patrně vědom si již dostatečně popularity svého díla) v knize sám tak trochu pohrává s myšlenkou „co by kdyby“, konkrétně kdyby chtěl někdo využít, nebo spíš zneužít jeho nápadů ve svůj prospěch.

Nutno dodat, že v Tajemství mají významnější roli i dívky, přestože ne zcela lichotivou. Celý román je také bez výraznější dynamiky, možná i kvůli časové prodlevě mezi druhým a třetím dílem. Taková rozpačitá tečka za přepodivným příběhem ze života Rychlých šípů.

První vydání Tajemství Velkého Vonta vyšlo paradoxně v Německu, pro české emigranty, v roce 1986. I tak to bylo přibližně dvacet let po dokončení knihy. Doprovázeno je původními Fischerovými ilustracemi z předchozích dvou románů. Čeští čtenáři se knihy dočkali až v roce 1990, kdy vyšla v souborném vydání celé trilogie, doplněna už kresbami Marko Čermáka.

Vydání v Albatrosu, podobně jako u předchozích částí, výtvarně a také výpravně rozvinul Jiří Grus. Jeho obrázky vynikají především dramatičností scén a s tím i ponurostí stínadelských uliček. Jen se mi postavy – na třináctileté chlapce – jeví jako poněkud odrostlé.

Největším překvapením je příloha. Je jí první kapitola pokračování tohoto právě skončivšího románu, které legendární spisovatel na sklonku života už jen naznačoval. Mně tento „spirituální“ fragment bohužel přijde spíš jako parodie na dosavadní, veskrze vážná stínadelská dobrodružství Rychlých šípů.

Hodnocení: 70 %      

Tajemství Velkého Vonta
Jaroslav Foglar
Albatros, 2021
Ilustrátor: Jiří Grus
Řada: Foglarovky
Formát: 170x221 mm
Datum vydání: 24. 5. 2021
Žánr: dobrodružství pro děti
Počet stran: 288

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...