Článek

Ticho před bouří

Editorial o ticho před bouří a o síle, která se rodí z ticha. Magazín KULT* Brno
Ostatní
Ticho před bouří

Nedávno jsem na Facebooku narazil na zajímavou událost, na Koncert ticha. Prý se sejdeme na Kraví hoře, sedneme si a zaposloucháme se do ticha. Něco podobného jsem viděl i v jednom filmu a přišlo mi to hodně cool. Nedokázal jsem si to ale představit. 

Víte, že ve vesmíru je naprosté ticho, respektive že zvuk se ve vesmíru šíří jiným způsobem? Každopádně člověk nic neslyší, ocitne se ve zvukoprázdnu, v tichu. A tak ideálním místem pro koncert ticha je ve vesmíru. Představte si, že byste si na něj zaletěli na Měsíc. To by byla věc.

Nedalo mi to a zapátral jsem po slovních spojeních se slovem ticho a narazil jsem na zajímavá spojení. Nemusím vás zřejmě přesvědčovat o tom, že ticho léčí. Asi to platí i v případě tiché domácnosti, kdy z partnerů se stávají tiší společníci a ticho pozitivně ovlivňuje jejich vztah. Podobně blahodárné účinky může mít i tichá píseň a tichá noc.

Naopak tiché víno v kombinaci s tichou holkou může být neopakovatelnou tichou láskou, tím spíš když se ukáže, že tichá voda břehy mele. A co teprve takový Tichý oceán, který svým příbojem píše tichou dohodu a posílá jí tichou poštou po vlnkách?

Narazil jsem i na spojení, která mi k tichu absolutně nesedí, jako jsou tichá revoluce, tichá válka či tichý bojovník. I když tichého bojovníka vidím celkem jasně, jak na tichém místě sbírá sílu, protože jedno rčení praví, že síla se rodí z ticha. Tomuto stavu se říká ticho před bouří. Cítíte taky to ticho, ten klid před bouří? Jaké bouři budeme čelit v blízké budoucnosti?

(Editorial zveřejněn v magazínu KULT 02/2022)

Mohlo by vás zajímat

Top
Článek
Sport
Bikepacking, nový trend v cyklistické turistice, nabízí unikátní...
Článek
Ostatní
Ať už neodoláte lákavě barevným sladkým koktejlům, elegantnímu vínu...
Top
Rozhovor
Byznys
Letní festivaly nebo sportovní akce si jen těžko umíme představit bez...
Top
Článek
Historie
Zámek v Kuníně si v letošním roce připomene 20 let od svého...