Tomáš Macek přibližuje zásadní příběhy z uplynulých deseti let všech tří Grand Tours

Recenze knihy Nové příběhy Staré dámy, shrnuje poslední dekády Tour de France, napsané od Tomáše Macka

Recenze Tomáš Macek přibližuje zásadní příběhy z uplynulých deseti let všech tří Grand Tours, nakladatelství Prostor. Magazín KULTINO* Brno
Knihy

Nejslavnějšímu etapovému cyklistickému závodu planety, Tour de France, v posledních pěti letech dominují především výkony Tadeje Pogačara a Jonase Vingegaarda. I když letos se Poga postaral o senzaci i na Giru. Ovšem podobně, jako není jenom Tour de France, jsou i další závodníci za jejichž úsilím, úspěchy ale i nezdary se stojí za to ohlédnout. A právě pro zájemce o vrcholovou cyklistiku je tu nová kniha sportovního redaktora Tomáše Macka Nové příběhy Staré dámy.

Připomenout si díky ní můžete například Petera Sagana, který, ač „přespolní“, je českým fanouškům přece jen asi nejblíže. Jeho účast na Tour de France v letech 2012-2023, kdy se stal sedminásobným vítězem i rekordmanem bodovací soutěže, sice byla pro jeho tým tak nějak „povinná“, ovšem s každým dalším ročníkem závodu, kterého se Sagan už neúčastní, začíná se jeho jméno postupně vytrácet.
Kniha Nové příběhy Staré dámy volně navazuje na autorův předchozí titul Příběhy Staré dámy z roku 2017, jenž byl monografickým ohlédnutím za stovkou ročníků Tour de France. Tentokrát autor shrnuje poslední dekádu, ovšem nikoli jen tohoto závodu. Přibral si i zbývající dva z nejvyšší kategorie Grand Tour, které se přece jen poněkud ztrácejí ve stínu slavnějšího sourozence. Jde o druhý nejstarší závod Giro d‘Italia a La Vuelta – Vuelta a España, nejmladší z trojice.

Recenze Tomáš Macek přibližuje zásadní příběhy z uplynulých deseti let všech tří Grand Tours, nakladatelství Prostor 1. Magazín KULTINO* Brno

Oproti předchozí knize jde tedy o dílo současnému čtenáři výrazně bližší. Nejen díky tomu, že před sto lety vypadaly tyto etapové závody v silniční cyklistice přece jen trošku jinak (běžně se například závodilo na šotolinových cestách, bez převodů nebo špičkové týmové podpory), ale hlavně proto, že jména současných závodníků jsou dnešním generacím přece jen trošku známější, snad až na nesmrtelného Eddyho Merckxe.

Také čtěte
Petr Horký, Hausbot, knižní recenze, magazín KULTINO* Brno
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je celkem výpravná. Sice, bez větších fotografií, zato však pozoruhodně zpracovaná – s úspornou grafikou a množstvím zajímavých myšlenek.

Autor velmi sugestivně líčí vybrané, zajímavé a často nečekané zvraty z průběhů těchto tří velkých závodů, čímž čtenářům poměrně plasticky nejen vykresluje obraz jejich výjimečnosti, ale zároveň připomíná to, co sami jednoduše mohli zapomenout. Neklade přitom pouze důraz na fyzickou náročnost závodů, ale i na důležitější náročnost psychickou. Jezdci se na závody dlouho a důkladně připravují, navíc často daleko od svých rodin, a to nejen ty největší hvězdy. Jistě, euforie z vítězství dokáže leccos vynahradit, ale co když se závodníci musí vyrovnávat s hromadícím se neúspěchem, únavou, zklamáním z prohry, případného odstoupení nebo dokonce s bolestivým zraněním? Tím, že nejde výhradně o „Žlutý závod“, je autorovo vyprávění o to více nabité emocemi, k potěšení čtenářů. A to navzdory tomu, že by si bohatě vystačil i se samotnou Tour de France.

Recenze Tomáš Macek přibližuje zásadní příběhy z uplynulých deseti let všech tří Grand Tours, nakladatelství Prostor. Kniha. Magazín KULTINO* Brno

Hodnocení: 90 %

Nové příběhy Staré dámy
Tomáš Macek
Počet stran: 
896
Prostor, 2024

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O tom, že je Brno jedním z nejzajímavějších měst Česka, lze jen stěží...
Top
Recenze
Recenze
Divadlo
Absurdní divadelní hra Židle od francouzského dramatika Eugéna Ionesca...
Recenze
Knihy
Kafka, jak ho neznáte. Tak by mohl znít podtitul publikace S Kafkou na...