Úsobský zámek poskytl komplexní zázemí komparsu pro natáčení ze života Marie Antoinetty

Rozhovor s kastelánem zámku Úsobí o natáčení historizujícího videoklipu Šáruš History Fashion a Lucrezia Borgia
Zámek Úsobí, natáčení videoklipu Marie Antoinetty, Šáruš History Fashion, magazín KULT* Brno
Film
Foto z knihy Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů

Kastelánem zámku Úsobí je Jaromír Polák. Přiblížil nám jeho historii a v neposlední řadě popsal i akce, jež si zámecký komplex v letošním roce nejvíce oblíbil. Jeho zámek poskytl komparsu prostor a služby pro natáčení hudebního traileru ze života „pyšné Rakušanky“ Marie Antoinetty.

 

Pane kasteláne, můžete nám na úvod nastínit historii zámku Úsobí?

Zámek, zejména dostavbu středního traktu, řadíme mezi barokní stavby. Základy zámku jsou ale daleko starší. Jižní a severní křídlo pocházejí z poloviny 16. století. Zpočátku byl zmiňován jako panské sídlo. V roce 1728 koupil Úsobské panství se zámkem František Vilém Antonín hrabě Schellard z Oppendorfu, který tu i s rodinou bydlel. Několik let na zámku pobýval baron Göldin, který tu nechal vybudovat zámeckou kapli Panny Marie Pomocné, sv. Floriána a sv. Donáta. Od roku 1785 zámek vlastnil rod Fučikovských z Grünhofu, což byli opět po dlouhé době čeští majitelé. Jednalo se o velice bohatou a pracovitou šlechtu, která na zámku žila více než sto let. Tento rod měl vazbu na císařský dvůr. V erbu mají dokonce iniciály naší nejvýznamnější císařovny Marie Terezie (MT). Na začátku 20. století koupila Úsobí rodina Weselých. Jana Weselá byla dcerou známého plzeňského továrníka Emila rytíře Škody. V pozdějších letech se o zámek starala rodina Staglerových. V této době panství spíše stagnovalo, už se nestavělo nic nového. V 50. letech Úsobí vlastnili komunisté. A od roku 1999 je zámek v soukromém vlastnictví.

Také čtěte
Šáruš History Fashion, videoklip, Marie Antoinetta, Lucrezia Borgia, magazín KULT* Brno
Návrhářka, švadlena, a zejména fotografka, Šárka Tóthová, vystupující pod značkou Šáruš History...

Hlavní pořadatelé, Šáruš History Fashion, úplně poprvé organizují natáčení hudebního traileru zaměřujícího se na život Marie Antoinetty, a to přímo na vašem zámku. Co si o projektu myslíte? A jak se vám vzájemná spolupráce daří?

Ano, co se natáčení týče, skutečně se jedná o premiéru. Ale Šáruš History Fashion zámek navštěvuje už delší dobu, zejména kvůli propagačnímu a individuálnímu focení klientů. Hudební trailer je jen její akce. Šáruš History Fashion už sem v podstatě jezdí jako domů (smích). Nijak se ve spolupráci vzájemně neomezujeme, naopak se respektujeme jako rovnocenní partneři. Náš zámek jí tu nabízí prostory pro natáčení v interiéru i exteriéru, víc se v akci neangažujeme. Dále tu mají všichni zúčastnění možnost využívat služby, které nabízíme, a také přímo v zámeckých prostorách přenocovat.

Dva dny tu od svítání až do soumraku pobíhá kompars proměněný na královskou rodinu a šlechtu z 18. století. Jaký názor na toto historické období máte vy? 

Z mého pohledu jde o nádherné období. Rokoko je krásné a veselé, také je předzvěstí temného baroka. Ve střední Evropě se místo rokoka používal spíše termín pozdní baroko. Pojem rokoko se používal a byl populární především ve Francii.

Marie Antoinetta žila ve Francii na zámku Versailles, a přestože se trailer snaží náhled do života francouzské královny udělat co nejautentičtější, možnosti natáčet scény nedaleko Paříže jsou komplikované. I proto se pořadatelé rozhodli natočit Den Marie Antoinetty právě zde. Vnímáte nějakou podobnost mezi Úsobím a Versailles?

Já osobně ne. Versailles je na úplně jiné úrovni, protože tu žila francouzská královská rodina a vyšší šlechta. Zámek Úsobí je sídlem střední vesnické šlechty, přičemž byl na tyhle zdejší poměry stavěn zajímavě. Konkrétně vchod do Rytířského sálu nebo Sloupová síň (část zámku, kde je zachycena noční scéna Marie Antoinetty se švédským hrabětem a později milencem Hansem Axelem Fersenem; pozn. red.). Ještě jednou bych v tomto kontextu zmínil zámeckou kapli (na tomto místě je natočen záznam intimní modlitby francouzské královny; pozn. red.). V okolí stojí sedm jiných zámků, ale ten náš je nejhezčí (smích). Zmínila jste autentičnost. Tohle je jedna z věcí, o kterou se tady na zámku snažím. Většina věcí u nás je dobová.

Hudební trailer není jediný projekt, který se na zámku Úsobí uskutečnil. Natáčel se tu například australský horor Remnants v režii Kevina Khachana, který by měl jít do kin letos na podzim. Můžete k němu říct více informací? 

Určitě. Natáčelo se hlavně v noci, přičemž se nasvícením dělal den. Natáčení trvalo zhruba měsíc. Proběhlo na podzim 2019, ještě než přišla první vlna covidu, proto se i celý proces zpomalil. Režiséru Kevinu Khachanovi se u nás v zámku natolik líbilo, že se mu nechtělo vracet zpátky (smích). Hlavní zápletka vychází z toho, že australská rodina zdědí majetek v Čechách. Noví majitelé se s pozůstalostí seznamují. Vypořádávají se i s historií sídla, přičemž nechybí duchové a další strašidla (smích). Osobně jsem byl přítomen u natáčení jen několika scén a musím říct, že tento žánr nepatří mezi mé favority. Máme však informace, že se jedná o povedené dílo, které už nyní sklízí jeden úspěch za druhým.

Konaly se v minulosti na zámku ještě jiné zajímavé akce? Které z nich patřily mezi vaše oblíbené?

Všeobecně se tu zatím točí málo. Uvidíme, jestli v budoucnu budeme mít více štěstí. Zatím se tu natáčely spíše drobné akce, hudební klipy, absolventský film a kratší dokumenty. Můj velký sen je, aby se tu v budoucnu natáčely i pohádky. Kvůli tomu jsem také přebudoval zámeckou zahradu na francouzský park a zrekonstruoval oranžérii. Náš zámek se zaměřuje na svatby, oslavy, focení nebo larpy (druh rolové hry, kdy lidé hereckým způsobem ztvárňují činy svých postav; pozn. red). Úsobský zámek zákazníkům nabízí pobytové balíčky nebo pronájem pokojů včetně dalších služeb, a to přímo v areálu.

Zámek Úsobí, natáčení videoklipu Marie Antoinetty, Šáruš History Fashion, magazín KULT* Brno
Komparz v rokokových oděvech na zámku Úsobí
Zámek Úsobí, natáčení videoklipu Marie Antoinetty, Šáruš History Fashion, magazín KULT* Brno
Ing. Jaromír Polák

Rodák (1959) z Havlíčkova Brodu je neskutečně pracovitý a zručný člověk. Jeho studijní cesta vedla přes strojírenské učiliště, strojní průmyslovku až na Vysokou školu zemědělskou. Povoláním je strojař, ale ve skutečnosti muž „devatera řemesel“. V roce 1999 zakoupil ruinu zámku v Úsobí na Havlíčkobrodsku, kterou vlastními silami a převážně z vlastních prostředků za pomoci rodiny a svých blízkých zrekonstruoval do dnešní podoby. Dnes zámek slouží k ubytování hostů, svatbám, pronájmům na soukromé i firemní akce. Pan Polák je vizionář, zámek neustále vylepšuje a rozšiřuje nabízené služby.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Hrady a zámky

Úsobí 1, Úsobí

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Film
Když byl kvůli špatné statice budovy uzavřen hlavní sál Univerzitního...
Top
Rozhovor
Volný čas
Klára Vodičková Nevečeřalová je kočičí psycholožka, která se tréninku...
Top
Rozhovor
Jídlo & pití
V historických prostorách Zemanovy kavárny a cukrárny v Brně se mísí...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...