Životopis prince Harryho otevírá hodně otázek

Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností

Náhradník,  Princ Harry, Spare, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé diskuze i jízlivé poznámky jako ta o životě prince Harryho. Mladší ze dvou bratrů, označovaný jako Náhradník, černá ovce rodiny, potížista a provokatér, se veřejnosti v uplynulých letech často připomínal v různých kauzách, dokumentárních filmech, nebo také v tolik propírané epizodě talk show Oprah Winfrey. Hovořil o svých nelehkých zkušenostech s bulvárem i o své manželce Meghan Markle, kterou paparazzi pranýřovali ještě mnohem víc.

S oznámením, že princ Harry vydá svůj ucelený životopis se všemi detaily, se na jeho hlavu snesly další posměšné poznámky v tom smyslu, že bratr následníka britského trůnu jen touží po pozornosti. Nakolik jsou tyto pomluvy pravdivé, už je na posouzení každého jednotlivce. Já je brát do úvahy nebudu a podíváme se na kloub jenom knize samotné a tomu, co se v ní snaží princ Harry říct.

Biografii Náhradník ve skutečnosti nenapsal sám vévoda ze Sussexu. Za jejím zrodem, z pozice tzv. ghostwritera, stojí úspěšný americký prozaik a  novinář J. R. Moehringer. Na svém kontě má mimo jiné podobně koncipovaný životopis spoluzakladatele značky Nike, Phila Knighta.

Náhradník,  Princ Harry, Spare, recenze, magazín KULT* Brno

Profesionální ruka je na textu znát. Kniha je mimořádně čtivá, skvěle vygradovaná, až připomíná spíš komplikovaný román než suchopárný přepis něčího života. Autor zachází do detailů, pro čtenáře modeluje svět kolem hlavního aktéra velmi realisticky a  přitažlivě. Díky tomu kapitoly ubíhají rychle a lehce.

Princ Harry začíná svůj příběh v roce 1997, krátce po tom, co tragicky zahynula jeho matka, princezna Diana. Právě bolest nad její ztrátou je jakýmsi pojítkem mezi všemi kapitolami a ukazuje se, že s jejím odchodem se Harry nikdy nesmířil. Další střípky věnuje životu na škole, vstupu do armády, vztahům se svým bratrem, otcem i  s  několika ženami. Vyprávění pak vrcholí v současnosti, po seznámení s Meghan a jeho rozhodnutím opustit své povinnosti coby Náhradníka a reprezentanta královské rodiny

Náhradník,  Princ Harry, Spare, recenze, magazín KULT* Brno

Nejzajímavější je bezesporu prostřední část, věnovaná Harryho vojenské kariéře. Harry zde opouští své nekonečné vzpomínání na matku a poukazuje na problémy, se kterými se setkával za hranicemi své domoviny a které mu nakonec způsobily posttraumatickou poruchu a dále formovaly jeho osobnost. Ovšem nejpalčivější součástí biografie jsou poznámky k  praktikám bulváru a  novinářů.

Také čtěte
Matthew Perry, Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, magazín KULT* Brno
Americký seriál Přátelé zaznamenal v čase svého vzniku nebývalý úspěch. I téměř devatenáct let po...

Harry zde velmi jasně a bez obalu poukazuje, jak dokážou ohýbat pravdu a z pár fragmentů informací sestavit zcela jiný příběh. Lidé, kteří princovy veřejné projevy sledují delší čas, již sice téměř vše vědí, v knižní podobě, navíc zasazené do ucelenějšího kontextu, ale informace získávají jasnější obrysy. Náhradník se nezdá jen jako řadová biografie, ale spíš jako apel na veřejnost, aby si uvědomila, že za všemi těmi bombastickými titulky jsou skuteční lidé a  jejich životy. Princova potřeba vysvětlit a uvést na pravou míru řadu svých prohřešků z minulosti zde působí velmi logicky a pochopitelně. Je pak jen na čtenáři, kolik toho přijme a jestli přehodnotí své názory

Náhradník,  Princ Harry, Spare, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 75 %

Náhradník
Princ Harry
440 stran
Práh, 2023

 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...