Znáte nejkrásnější kalendáře?

Soutěž̌ Kalendář roku 2024
Soutěž̌ Kalendář roku 2024, galerie Valchařská, magazín KULTINO*Brno
Umění

Letošní ročník soutěže Kalendář roku 2024 přinesl celou řadu překvapení. Poprvé se do soutěže kromě silných hráčů přihlásili studenti, kteří svými nápady vdechli kalendáři nový rozměr a potvrdili, že téma nástěnný nebo stolní kalendář je stále živé.

Zeptali jsme se předsedy poroty Martina Novotného, kdo letos vyhrál hlavní cenu Grand Prix?

Absolutním vítězem se stal kalendář SUPERSONICO, který vznikl ke stejnojmenné knize a výstavě. Je to soubor fotografií jedné z nejslavnějších současných českých fotografek Libuše Jarcovjákové a s trochou nadsázky se tak proměňuje v koncentrovanou výstavu. Kalendář, ručně šitý červenou bavlněnou nití, ocenila porota také za jeho zpracování.

Jaký další kalendář z celkem 38 přihlášených porotu zaujal?

Dalším exkluzivním kouskem je kalendář MOTOGRAFIQUE – The Power of Legacy, který získal první místo hned ve třech kategoriích – Design, Prezentace subjektu a Kvalita tisku a celkové zhotovení. Jednotlivé listy kalendáře přenesou diváka do světa luxusních automobilů značky Bugatti.

Soutěž̌ Kalendář roku 2024, galerie Valchařská, magazín KULTINO*Brno

Kalendáře hodnotí odborná porota, zároveň ale může laická veřejnost hlasovat na Facebooku, a to v kategorii Vox Populi. Jak to letos dopadlo?

Nejvíce hlasů získal už v pořadí šestý charitativní kalendář Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, který je tentokrát kombinací nástěnného kalendáře a diáře. Zábavnou formou komiksu učí základy první pomoci v různých situacích.

Čím byl pro vás letošní ročník soutěže výjimečný?

Překvapením se stala kategorie Stolní kalendář, kterou už jsme pomalu chtěli vzhledem k nízkému počtu přihlášených zrušit. Letos ji ale ovládly práce studentů z uměleckých škol, které do ní vnesly svou invencí a kreativitou doslova svěží vítr.

Soutěž̌ Kalendář roku 2024, galerie Valchařská, magazín KULTINO*Brno

Soutěž̌ Kalendář roku vznikla v  roce 2000 v Praze se záměrem prezentovat odbornému i  laickému publiku nejkrásnější kalendáře vzniklé́ v  daném roce. V roce 2018 se soutěž̌ z organizačních důvodů̊ přesunula do Brna. Přijďte se podívat na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, které se koná 7. 3. 2024 ve 14:00 v Galerii Práh. Výstavu kalendářů je možné navštívit tamtéž do 30. 3. 2024.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Top
Galerie

Valchařská 36, Brno

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Bydlení
Chystáte se na novou kuchyň, obývák nebo rovnou na celý nový domov...
Rozhovor
Byznys
Úspěšně podnikat zdaleka nemusejí jen lidé středního a vyššího věku...
Rozhovor
Bydlení
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda...
Rozhovor
Byznys
Brněnská společnost ValmaX Led Eco, jež se zabývá projektováním a...