Darth Vaderova učednice na scéně

Ahsoka je americký televizní seriál, který pro Disney+ vytvořili Jon Favreau a Dave Filoni. Jedná se o součást mediální franšízy Star Wars, spin-off seriálu Mandalorian s ústřední postavou Ahsoka Tano

Ahsoka, Star Wars, seriál, Disney+, magazín KULT* Brno
Seriál
Bývalá rytířka Jedi Ahsoka Tano zjišťuje, že zranitelné galaxii hrozí nové nebezpečí

Pamatujete si, že značka Star Wars byla původně spojena s filmy? Patrně ano, ale někdy je obtížné uvědomit si to v záplavě her, hraček, sběratelských předmětů, komiksů, knih a seriálů. Opomenu nyní ty animované a napíši, že vše začalo Mandalorianem, který to zatím dotáhl na tři série. Následovaly Book of Boba Fett, Obi-wan, mistrovký Andor a v současnosti i Ahsoka. Právě o této „nedostudované Jedi“ je nový seriál Davea Filoniho a já si troufám tvrdit, že méně náročným fanouškům Star Wars nabídne vše, čeho si žádají.

 

Jen ve zkratce: Ahsoka Tano je bývalá padawanka (učednice rytíře Jedi) náležející k druhu Togruta. Ačkoliv o ní ve filmech nenajdete ani zmínku, hraje ve světě Hvězdných válek důležitou úlohu. Jejím mistrem totiž nebyl nikdo jiný než Anakin Skywalker a v animovaných seriálech Clone Wars a Rebels má významnou úlohu. Ahsoka však byla neprávem Jedii obviněna ze zrady a, přestože své jméno dokázala očistit, s touto křivdou se nevyrovnala a řád opustila.

Jako hraná postava se Ahsoka poprvé objevila v druhé řadě seriálu Mandalorian. Její role se ujala Rosario Dawson, jež hrála ve filmech jako Alexandr Veliký či Sin City. Ahsoka se v jejím podání změnila z temperamentní mladice ve stoickou válečnici a jakkoliv jí tato poloha sedí, nemá Dawson příliš prostoru ukázat svůj herecký kumšt.

Také čtěte
Star Wars: Klonové války, Blackfire CZ, recenze, magazínn KULT* Brno
Star Wars: Klonové války je nejen animovaný seriál, ale i desková hra založená na systému proslulého...

Seriál Ahsoka navazuje na již zmíněné Star Wars: Rebels a mnohé postavy přivádí z animované podoby do hrané. Děj se odehrává v době po vítězství Rebelů a Ahsoka pátrá po muži, jenž je schopen znovunastolit vládu Impéria a zatnout svobodomyslným povstalcům tipec. Z toho důvodu se hrdinka spojí se svou svéhlavou bývalou učednicí Sabine Wren. Ta má však vlastní pohnutky – nalézt svého přítele, v animovaných seriálech zcela zásadního hrdinu, Ezru Bridgera.

Ahsoka, Star Wars, seriál, Disney+, magazín KULT* Brno

Je na vás těch jmen moc? No, v seriálu vás jich čeká mnohem více, ale nemusíte se bát, že se v nich ztratíte. Stejně tak nesouhlasím s názorem některých internetových komentátorů, že pokud neznáte Rebels (česky jako Povstalci), nemá smysl na Ahsoku koukat. Na druhou stranu nepopírám, že vám mnohé narážky uniknou a budete si muset nají cestu k postavám, jež jsou mnohým příznivcům Star Wars (SW) důvěrně známé. Ostatně „hvězdnoválkovských propriet“ obsahuje seriál dostatek snad i pro toho nejnenasytnějšího příznivce SW. Od drobných narážek po malé role postav nejen z prostřední trilogie natočené v letech 1999-2005, ale dokonce i z té původní z let 1977-1983. K tomu připočtěte velké množství vynikajících soubojů s blastery, světelnými meči či vesmírnými stíhačkami a máte se na co těšit.

Herecké výkony zdaleka neoslní tak, jako v Andorovi, avšak v rámci seriálu jsou dostačující. Neodpustím si vypíchnout tři postavy, jež však spíše patří mezi záporáky. V Ahsoce hraje důležitou roli Anakin Skywalker a jakkoliv je v době odehrávání příběhu již po smrti, díky Síle se do své nejslavnější role vrací digitálně omlazený Hayden Christensen. Stále není hercem kalibru Laurence Oliviera, ale při duchařských soubojích s Ahsokou to nijak nevadí.

Také čtěte
Andror, seriál, Star Wars, Disney, recenze, magazín KULT* Brno
Letošní rok měl mezi seriály s fantasy a sci-fi tematikou velké množství slibných zářezů. Přišla...

Lars Mikkelsen, bratr proslulého Madse, ztvárnil postavu, na níž jsem se z celé Ahsoky těšil nejvíce. Velkoadmirál Thrawn je taktický imperiální génius s modrou pokožkou a rudýma očima, kterého pro své knihy stvořil Timothy Zahn. Ty původní, v nichž Thrawn umně zatápí Luku Skywalkerovi a jeho přátelům, bohužel nejsou součástí Kánonu (dějovou linkou branou za skutečnou dle společnosti Disney vlastnící na SW práva), avšak Zahn o Thrawnovi napsal i další příběhy, jež se do Kánonu počítají. Mikkelsen vojenského génia ztvárňuje bez nadbytečných grimas či silných emocí a velmi dobře vystihuje jeho chladný odstup, ačkoliv jeho tělesné proporce nejsou tak imponující jako jeho předobrazu. Scénář mu však nedává příležitost ani zdaleka vytěžit potenciál, který tato skvělá postava má.

Samotnou kapitolou je padlý mistr Jedi Baylan Skoll. Jakkoliv v trailerech působil prkenně, vyklubala se z něj možná nejzajímavější postava celého seriálu. Skoll není jednoznačný padouch, má vlastní motivaci i přístup, který dokáže zviklat i odhodlané hrdiny. O to více zamrzí, že herec, jenž mu propůjčil své charisma i kumšt, zemřel ještě před premiérou Ahsoky. Osobně jsem si Raya Stevensona oblíbil už v seriálu Řím a přestože se z něj nikdy nestala hvězda, dokázal svým rolím vdechnout život, ať už ztvárňoval hrozivé záporáky, cynické mstitele či veselé kamarády superhrdinů.

Ahsoka, Star Wars, seriál, Disney+, magazín KULT* Brno
Anakin (Hayden Christensen) má na sobě jedijskou róbu z konce éry Klonových válek a jeho pádu k Temné straně. Nemá ale meč Anakina Skywalkera, ale Darth Vadera

Scénář je opravdu více zaměřený na fanoušky znající i příběhy z animovaných seriálů a především v první polovině nijak neoslní. Jak se  však blíží do finále, kvalita dílů stoupá (v tomto se mnou ovšem většina uživatelů ČSFD nesouhlasí), snad i proto, že ubývá laciného fanservisu, větší důraz je kladen na postavy a přichází ti, o nichž se dlouho jen hovoří.

V čem Ahsoka exceluje je výprava, za níž příliš nezaostávají ani hudba a zmíněná akce. Především souboj hlavní hrdinky s čarodějnicí hranou Dianou Lee Inosanto je bravurní. Ono se není čemu divit, když si uvědomíte, že je tato více než padesátiletá dáma dcerou velmistra bojových umění a jejím kmotrem byl legendární Bruce Lee.

Také čtěte
Star Wars: The Deckbuilding Game, karetní hry, games, recenze, magazín KULT* Brno
Deckbuilding je herní systém založený na získávání karet do původně chudého balíčku, jež do konce...

Jakkoliv to bude znít pejorativně, Ahsoka vyniká spíše obalem, než vnitřkem. Vynikající kostýmy, triky či scenérie jdou ruku v ruce s mírně nadprůměrným scénářem a hereckými výkony od slušných po skvělé (škoda nevyužitého Clancyho Browna). Většina fanoušků hvězdných válek však dostane to, co si přejí a ti, kteří by chtěli více, si mohou pustit zmíněného Andora. Rozhodně však Ahsoka převyšuje nemastného a neslaného Obi-wana, Bobu Fetta a, dovolím si tvrdit, i třetí řadu Mandaloriana. Tak se nechme překvapit, kdy přijde její druhá řada. Jen je neskutečná škoda, že u toho nebude Ray Stevenson.

Ahsoka, Star Wars, seriál, Disney+, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 70%

Ahsoka
Dave Filoni, Jon Favreau
22. 8. 2023
Disney+
IMDB: 78 % 
ČSFD: 75 % 

 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je...
Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...