Draci, oheň a krev písmem i malbou

Vzestup draka je bohatě ilustrovanou kronikou počátku a rozmachu vlády Targaryenů v Západozemí, detailně propracovaném světě G. R. R. Martina

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno
Knihy

Hra o trůny, či spíše sága Píseň ledu a ohně, je fenomén, který v popkultuře zanechal hlubokou stopu díky knihám George R. R. Martina i zbožňovanému (a trochu zatracovanému) seriálu. Ne každý však ví o čí trůn se hraje, či spíše vraždí a intrikuje. Několik staletí na trůnu Západozemí seděli Targaryenové, jejichž osudy vám přístupnou formou povypráví Vzestup draka.

Publikace nakladatelství Argo je v první řadě krásný reprezentativní kus, který se bude vyjímat v každé knihovně. Velká kniha s tvrdými deskami a přibližně stovkou barevných ilustrací na první pohled zaujme nejen milovníky Martinova brilantně vymyšleného světa, ale vlastně kteréhokoliv fanouška fantasy či bohatě ilustrovaných děl.

Podtitul – Ilustrovaná historie rodu Targaryenů – je tím, co publikace slibuje i dodá. Tři sta padesát stran popisuje necelých sto čtyřicet let vlády dračích pánů s jejich triumfy a pády. Vypráví také o sedmi královstvích, jež na kontinentu zvaném Západozemí (v originále Westeros), byly před dobyvačným tažením Targaryenů.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Fiktivní historie království je rozdělena na osm částí – samotné dobývání a vládu sedmi targaryenských panovníků. Nelze se divit, je-li vám to povědomé. Vzestup draka je v podstatě zestručněná necelých pět let stará kniha Oheň a krev od Arga, jež kromě menšího množství textu nabízí výrazně více maleb. Ostatně pod knihou jsou podepsáni další dva autoři – Elio M. García jr. a Linda Antonssonová, kteří patrně jen přepracovali původní Martinova slova. Musím vás však varovat, ani tak neočekávejte, že se budete ve spletenci vztahů, postav i míst dokonale orientovat. Více než tucet dekád fiktivní historie jsou tak nabité událostmi a zvraty, až vám z toho chvílemi půjde hlava kolem. 

Také čtěte
 Meč a jeho rytíř, Radovan Kolbaba, fantasy, knihy, magazín KULT* Brno
Světem putuje potulný rytíř se svým společníkem. Bojují proti bezpráví, zachraňují panny a loví...

O grafickou podobu se zasloužilo takřka čtyřicet ilustrátorů z nejrůznějších koutů světa. Najdeme mezi nimi jak proslulého Marca Simonettiho, tak slovenskou malířku Martinu Fačkovou. Většina ilustrací je velmi propracovaná, jen některé působí jako výtvory neosobní umělé inteligence – i ty jsou však líbivé.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Jste-li milovníkem Martinova nejproslulejšího světa, Vzestup draka vám nenabídne mnoho nového. Nejenom že samotný text jste mohli číst v delším provedení, ale i mnohé ilustrace budete znát. Na druhou stranu je kniha vynikající pro všechny zájemce o Západozemí a jeho bohatou historii, které třeba odstrašuje délka slavnějších knih z tohoto prostředí. Pro fanoušky seriálů může být Vzestup draka správný a čtivý prám, který vás od dívání převeze na mnohem bohatší břeh literatury. Jen počítejte s tím, že vám prozradí zatím jen naťuknutou zápletku i vyvrcholení fascinující občanské války, která se stala námětem výpravného seriálu Rod draka.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Hodnocení: 71 %

Vzestup draka
Ilustrovaná historie rodu Targaryenů
GEORGE R. R. MARTIN
LINDA ANTONSSONOVÁ
ELIO M. GARCÍA JR.
Argo, 2023
Počet stran: 352 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...
Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...