Draci, oheň a krev písmem i malbou

Vzestup draka je bohatě ilustrovanou kronikou počátku a rozmachu vlády Targaryenů v Západozemí, detailně propracovaném světě G. R. R. Martina

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno
Knihy

Hra o trůny, či spíše sága Píseň ledu a ohně, je fenomén, který v popkultuře zanechal hlubokou stopu díky knihám George R. R. Martina i zbožňovanému (a trochu zatracovanému) seriálu. Ne každý však ví o čí trůn se hraje, či spíše vraždí a intrikuje. Několik staletí na trůnu Západozemí seděli Targaryenové, jejichž osudy vám přístupnou formou povypráví Vzestup draka.

Publikace nakladatelství Argo je v první řadě krásný reprezentativní kus, který se bude vyjímat v každé knihovně. Velká kniha s tvrdými deskami a přibližně stovkou barevných ilustrací na první pohled zaujme nejen milovníky Martinova brilantně vymyšleného světa, ale vlastně kteréhokoliv fanouška fantasy či bohatě ilustrovaných děl.

Podtitul – Ilustrovaná historie rodu Targaryenů – je tím, co publikace slibuje i dodá. Tři sta padesát stran popisuje necelých sto čtyřicet let vlády dračích pánů s jejich triumfy a pády. Vypráví také o sedmi královstvích, jež na kontinentu zvaném Západozemí (v originále Westeros), byly před dobyvačným tažením Targaryenů.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Fiktivní historie království je rozdělena na osm částí – samotné dobývání a vládu sedmi targaryenských panovníků. Nelze se divit, je-li vám to povědomé. Vzestup draka je v podstatě zestručněná necelých pět let stará kniha Oheň a krev od Arga, jež kromě menšího množství textu nabízí výrazně více maleb. Ostatně pod knihou jsou podepsáni další dva autoři – Elio M. García jr. a Linda Antonssonová, kteří patrně jen přepracovali původní Martinova slova. Musím vás však varovat, ani tak neočekávejte, že se budete ve spletenci vztahů, postav i míst dokonale orientovat. Více než tucet dekád fiktivní historie jsou tak nabité událostmi a zvraty, až vám z toho chvílemi půjde hlava kolem. 

Také čtěte
 Meč a jeho rytíř, Radovan Kolbaba, fantasy, knihy, magazín KULT* Brno
Světem putuje potulný rytíř se svým společníkem. Bojují proti bezpráví, zachraňují panny a loví...

O grafickou podobu se zasloužilo takřka čtyřicet ilustrátorů z nejrůznějších koutů světa. Najdeme mezi nimi jak proslulého Marca Simonettiho, tak slovenskou malířku Martinu Fačkovou. Většina ilustrací je velmi propracovaná, jen některé působí jako výtvory neosobní umělé inteligence – i ty jsou však líbivé.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Jste-li milovníkem Martinova nejproslulejšího světa, Vzestup draka vám nenabídne mnoho nového. Nejenom že samotný text jste mohli číst v delším provedení, ale i mnohé ilustrace budete znát. Na druhou stranu je kniha vynikající pro všechny zájemce o Západozemí a jeho bohatou historii, které třeba odstrašuje délka slavnějších knih z tohoto prostředí. Pro fanoušky seriálů může být Vzestup draka správný a čtivý prám, který vás od dívání převeze na mnohem bohatší břeh literatury. Jen počítejte s tím, že vám prozradí zatím jen naťuknutou zápletku i vyvrcholení fascinující občanské války, která se stala námětem výpravného seriálu Rod draka.

Vzestup draka, Ilustrovaná historie rodu Targaryenů, Hra o trůny, George R. R. Martin, magazín KULT*ino Brno

Hodnocení: 71 %

Vzestup draka
Ilustrovaná historie rodu Targaryenů
GEORGE R. R. MARTIN
LINDA ANTONSSONOVÁ
ELIO M. GARCÍA JR.
Argo, 2023
Počet stran: 352 

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...
Recenze
Divadlo
Komedie dell'arte je druh improvizovaného divadla, který v renesanci...