Jak se naučit zvládat stres, strach a úzkost nejen během svátků

Rozhovor s mentální trenérkou a specialistkou na komunikaci Janou Celou
Rozhovor Jak se naučit zvládat stres, strach a úzkost nejen během svátků. Magazín KULTINO* Brno
Zdraví

Vánoční svátky bývají pro mnoho lidí synonymem klidu a pohody, ale skutečnost často vypadá jinak – stres a tlak jsou pro mnohé každodenními společníky. Mentální trenérka a specialistka komunikace přináší svá doporučení, jak zvládat sváteční shon, posílit psychickou odolnost a najít cestu ke klidnějšímu životu.

Co vás inspirovalo stát se mentální trenérkou a pomáhat lidem překonávat různé formy stresu, tedy i strachu a úzkosti?

Největší inspirací pro mě byla má životní cesta a profesní zkušenosti z pozice policejní inspektorky a obchodní ředitelky v sociálním podniku. Každý den jsem pracovala s  lidmi v náročných podmínkách a vyjednávala v krizových situacích. Zachraňovat lidské životy, odhalovat delikventy a motivovat lidi s handicapem, aby chtěli žít kvalitnější život a dokázali se přirozeně začlenit do společnosti, bylo zcela mou přirozeností. Díky těmto zkušenostem jsem pochopila, jak důležité je umět správně komunikovat a zachovat klid, i když jste pod tlakem. Jako mentální trenérka, lektorka a specialistka komunikace pomáhám lidem zvládat náročné situace nejen v osobním, ale i profesním životě.

Jaké jsou nejčastější mentální zátěže, kterým lidé čelí během vánočních svátků?

Většina lidí je dnes pod neustálým tlakem a období svátků ho často ještě zvyšuje. Velký podíl na tom mají reklamy. Představte si, že se na konci srpna vrátíte z dovolené, a pokud máte děti, čeká vás maraton příprav na nový školní rok. Jen co odezní stres spojený se školou, už v obchodech a na ulicích vídáte náznaky blížících se Vánoc, což vám znovu zaměstná mysl.
S rostoucími cenami a tlakem obchodních nabídek se stres nenápadně stupňuje, aniž bychom si to plně uvědomovali. Tyto faktory působí jako sekundární příčiny stresu, které mohou postupně přerůst v problémy s  vážnými následky. Snažit se naplnit očekávání blízkých může vést až k emocionálnímu vyčerpání. Naopak lidé, kteří svátky tráví sami, často pociťují ještě větší osamělost, frustraci a pocit zbytečnosti. Období Vánoc je zkrátka doba, kdy si více připouštíme negativní myšlenky.

Rozhovor Jak se naučit zvládat stres, strach a úzkost nejen během svátků 1. Magazín KULTINO* Brno

Co byste doporučila pro zvládání stresu a udržení klidu v hektickém svátečním období?

Rozhodně nepodlehnout mediálním kampaním ani tlaku okolí. Být dostatečně psychicky odolní a optimističtí. Nebát se projevovat své pozitivní emoce. Smát se, zpívat, hýbat se, hrát si. To jsou všechno projevy a dovednosti, které se postupně pod tlakem zodpovědnosti vytrácí a nejsou běžným jevem dospělé osoby. Vnitřní klid a pohoda jsou ovlivněny několika hormony a neurotransmitery, které můžete těmito pozitivními projevy stimulovat, stejně jako dalšími faktory, jako je např. pobyt v přírodě, zdravá strava a mnoho dalšího. Uvědomte si, co je hlavním posláním těchto mimořádných svátků a tím směrem ubírejte své myšlenky. Je důležité soustředit svou pozornost na sebe, abych byl sám spokojený. Zastavit pomyslně čas a využít toho k sebereflexi a uzdravení vztahů a k lepší komunikaci s těmi, kde vázne vzájemný dialog a pochopení. Alespoň na chvilku být „teď a tady“. Stačí, když se soustředíte na svůj dech a na přítomnost. Co může dále eliminovat stresové situace je umění říkat „ne“, zaměřit se na to podstatné a nesnažit se zavděčit všem. Kromě toho pomáhá i praktický plán dne, který vám umožní najít rovnováhu mezi povinnostmi a  časem pro sebe. Je dobré do přípravy tohoto plánu zapojit všechny zainteresované, např. členy domácnosti. Budou tak vědět, jaké jsou jejich povinnosti a co mohou očekávat. Je to praktický způsob, jak se chránit před pocitem nejistoty a zklamání.

Máte nějaké doporučení, jak využít konec roku k pozitivnímu mentálnímu „resetu“ a nastavení cílů pro nový rok?

Když se podíváme na seznam svých potřeb, které nám přinášejí radost, pocit spokojenosti nebo určitou míru sebevědomí, často se pohybují okolo vnějšího vzhledu, jako je oblečení, kosmetika, posilovna, péče o pleť. Výdaje za tyto služby a produkty vnímáme jako samozřejmé, protože se vrací ve formě lepšího sebeobrazu a toho, jak jsme vnímáni okolím. Rovněž jsme schopni investovat nemalé částky do komfortu a pohodlí, ať už jde o zařízení domácnosti, technologické vychytávky nebo zdravou stravu. To vše nám pomáhá cítit se lépe a zpříjemňuje to náš každodenní život. To se odráží i ve výběru vánočních dárků. Méně pozornosti však často věnujeme péči o svou psychickou pohodu. Ta přitom hraje klíčovou roli pro naše zdraví, produktivitu i spokojenost v osobním a profesním životě. Částečně nám to může naplnit dobře strávená dovolená nebo zážitkové akce, ale to jen krátkodobě. Proto bych čtenářům doporučila, aby se zaměřili na svůj interní prostor, jak jsou schopni ovládat své negativní dialogy v hlavě, jak znají sami sebe a do jaké míry využívají svůj potenciál. Aby využili dostupných služeb pro tuto oblast a uměli si dobře vybrat.

Osobnost Jana Celá. Magazín KULTINO* Brno
Jana Celá

Je mentální trenérka a specialistka komunikace, která se specializuje na posilování mentální odolnosti a efektivní komunikaci ve stresových situacích. Vychází z vlastních praktických zkušeností a získaných znalostí ze studia na Univerzitě v Hradci Králové a NEWTON University. Uspořádala několik kurzů pro strážce přírody CHKO, pro polární expedici i obchodníky. Věnuje se též individuálním tréninkům. Více se o její práci můžete dočíst na www.janacela.cz.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Rozhovor
Knihy
Letošní novinkou známého reportéra Josefa Klímy je příběh zvaný Čtyři...
Top
Rozhovor
Film
„Dokonalá demokracie není možná, protože neexistuje dokonalý člověk...
Top
Rozhovor
Festival
Inspirační fórum je diskusní platforma Mezinárodního festivalu...
Rozhovor
Vzdělávání
Vyvíjet vlastního chatbota se mu zdálo zbytečné, teď jeho Kanbu.ai...