Jan Budař & piáno: Překvapivý koncertní recitál plný hudby, humoru a blízkosti v Divadle Bolka Polívky

Recenze koncertního recitálu Jana Budaře

Jan Budař, recitál, piano, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno
Hudba
Foto: Daniel Hromada

Jan Budař & piáno představuje koncertní recitál jednoho z předních představitelů české filmové scény, herce, scénáristy, režiséra a hudebního tvůrce Jana Budaře. Své koncertní představení Jan Budař pořádá v Divadle Bolka Polívky, kde mají diváci možnost poslechnout si jeho autorské písně, vlastní hudební doprovod, a dokonce si s hercem i popovídat.

Jan Budař, českému publiku známý především jako herec, vydal mezi lety 2003 a 2011 čtyři alba, kde svým fanouškům ukázal také své rozmanité hudební nadání. Svou tvorbu nyní prezentuje na koncertech, v rámci nichž se posluchačům dostává příležitost blíže poznat osobnost a povahu tohoto umělce. Koncertní recitál Jan Budař & piáno se vyznačuje zejména komorní až intimní atmosférou hudebního představení, které vytváří příjemný hřejivý dojem. Jan Budař svým zpěvem a vystupováním působí velmi příjemně, uvolněně a vřele, což navozuje přátelskou náladu mezi jím a jeho posluchači.

Jan Budař, recitál, piano, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno

Na začátku představení se Jan Budař publiku představí svým osobitým a vtipným způsobem a vyzve své posluchače, aby během koncertu bez ostychu přišli tančit na podium, zpívali anebo mu v druhé části recitálu pokládali otázky, které jim následně rád zodpoví. Současně však také s úsměvem dodává, že dosud nikdo během jeho představení tančit ani zpívat nepřišel, ale velice se těší, až se to jednou stane. Následně přejde ke svému pianu a zazpívá několik svých písní. Po dobu jeho zpěvu je v celém divadelním sále tma a jediné světlo vydává zlatý plamínek svíčky, jež je umístěna na pianu, a projektor, na němž se přehrává vizuální doprovod koncertního představení. Ten se skládá z různorodých průstřihů Budařovými filmovými snímky i z čistě abstraktních vizuálů dokreslujících texty jednotlivých skladeb. Jedním z nejpůsobivějších bylo krátké video, na kterém Jan Budař před Národním muzeem v Praze hraje na piáno uprostřed silnice před auty čekajícími na semaforu, jež dokázalo rozesmát celý sál. 

Jednotlivé sekce písní Jan Budař prokládá hovory k publiku, mluví o tvorbě svých textů, pocitech a podobně. O přestávce mají lidé možnost napsat herci otázku, na niž jim poté odpoví ve druhé části koncertu. Jan Budař svědomitě zodpoví všechny otázky, a to opět s humorem a nebývalou vřelostí, která je velice sympatická. Poté herec zazpívá své poslední písně a rozloučí se s posluchači.

Jan Budař, recitál, piano, divadlo Bolka Polívky, magazín KULT* Brno

Jan Budař skvěle hraje na klavír, mnoho jeho textů má chytlavý refrén a jde z nich cítit píli, s níž byly vytvořeny. Jeho písně dokážou člověka zaujmout a ačkoli jde laickým uchem slyšet, že je Jan Budař spíše herec než zpěvák, ve spojení s komorní a přátelskou atmosférou koncertu vytváří dojem bezpečí a vzájemnosti, s níž vyzývá posluchače, aby se nebáli připojit a projevit se. Jediným možným nedostatkem představení jsou některá videa z vizuálního doprovodu, která se k písním mnohdy příliš nehodí anebo je pro ně složité z pozice posluchače nalézt opodstatnění. Celý koncertní recitál působí velmi hřejivě a na Janu Budařovi lze spatřit velkou vděčnost a nadšení jak pro své vystoupení, tak především pro to, že si lidé přišli jeho písně poslechnout a strávit s ním svůj čas. Tato skutečnost povznáší celý koncert na mnohem duchaplnější zážitek, než by se možná dalo zprvu předpokládat.

Hodnocení: 80 %

Jan Budař & piáno
Koncertní recitál Jana Budaře
Divadlo Bolka Polívky (Dělnický Dům Židenice)

Divadla

Jakubské nám. 127/5, Brno

Další představení v místě

Top
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky
Top
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...