Na území Fan-Tanu

Recenze románu Tajemná Řásnovka Jaroslava Foglara 

Tajemná Řásnovka, Jaroslav Foglar, nakladatelství Albatros, Jestřáb, Fan Tan, nová edice foglarovek, magazín KULT* Brno
Knihy
Další foglarovka v novém vydání!

Byl to Jaroslav Foglar, kdo vymyslel fenomén tajemných městských čtvrtí, v nichž se dá zažít „něco dobrodružného“. A nemusíme přitom hned luštit záhadu hlavolamu. Jednou z nich je i Řásnovka. Co na tom, že není tak organizovaná nebo nepřátelská jako legendární Stínadla.

Jindra Sochor touží stát se učitelem, jenže strádá výchovou svého poněkud despotického otce. Kvůli dusné domácí atmosféře se totiž nesoustředí na učení a další pětka z chemie je už jen pomyslnou poslední kapkou. Jindra zpanikaří. Ve zkratu nastoupí do tramvaje a nechává se odvážet co nejdál. Prostě utíká. No a jak tak projíždí velkoměstem, dostane se až do Řásnovky. Jemu dosud neznámé čtvrti, jejíž název mu učaruje natolik, že se rozhodne vystoupit, a najde zde své útočiště.

Poté, co u něj odezní prvotní šok z útěku z domova, se uklidní a začne přemýšlet, co dál. Přitom natrefí na místo, vyhlídku na město, kde jej napadne spásná myšlenka, jak se vrátit bezpečně domů. Proto se sem pak opakovaně vrací, aby zde činil i svá další zásadní životní rozhodnutí. Myslím, že právě „Řásnovkou“ se více než v kterékoli jiné své knize autor jako zkušený vychovatel snaží mladým čtenářům sdělit, že i v poměrně mladém věku můžou být sami strůjci svého úspěchu.

Také čtěte
Dobrodružství v Zemi nikoho, Jaroslav Foglar, Albatros, Nové vydání foglarovky, Jestřáb, edice Foglar, magazín Kult* Brno
Recenze knihy Jaroslava Foglara Dobrodružství v Zemi nikoho

Jednají-li s rozmyslem! I Jindrovi se díky tomu opravdu daří. Sice je donucen odejít ze studií, ale další životní cestu si už vybere sám. Začne se v Řásnovce učit truhlářem a díky zklidněné situaci doma zkouší pokračovat i ve studiu. Třebaže soukromě. Také v klubu, který v Řásnovce právě založili jeho noví kamarádi, je úspěšný. Ke všeobecnému nadšení navíc formuluje i program společné činnosti. Vedle her a soutěží (vlastních i pro veřejnost) chlapcům odvážně navrhne celkem nemalý úkol: dohlížet na spravedlnost v Řásnovce.

Tajemná Řásnovka, Jaroslav Foglar, nakladatelství Albatros, Jestřáb, Fan Tan, nová edice foglarovek, magazín KULT* Brno

Proto se na Jindrův klub obrátí s prosbou o pomoc Tonda Menčík, autor Fan-Tanu, originální a v Řásnovce velmi oblíbené hry. Chlapec, kterého nyní chce jeho někdejší kamarád „zkrátit“ o autorská práva na komerční využití hry. V knize celkem ostře kontrastuje rozdíl mezi organizovaným klubem a člensky neurčitou, spíš autoritářskou partou. Dominanci jedné takové v Řásnovce významné party Arny Bidmanna ukončí až sebevědomý zákrok Jindry Sochora a jeho klubu. Pozoruhodné také je, že v příběhu mají nezvykle velký prostor i dívky.

A co není ve Foglarových knihách už vůbec obvyklé (předtím ani potom), že by k některé z nich choval sympatie sám hlavní hrdina. Jaroslav Foglar dokončil Tajemnou Řásnovku v roce 1952, už jako zakázaný autor. Na první vydání proto došlo až roku 1965, s lyricky zádumčivými, černobílými kresbami brněnského výtvarníka Milana Zezuly

Vydání v Albatrosu opatřila naopak barevnými, často velmi výpravnými ilustracemi Barbora Kyšková. Její obrázky nepostrádají tajemnost městských zákoutí ani napětí ve tvářích postav. Knihu tentokrát doplňují pravidla autorovy hry Boj o Zlaté ostrovy, což je jakási alternativa nakladatele ke čtenářům dodnes záhadnému, až „imaginárnímu“ Fan-Tanu.

Tajemná Řásnovka, Jaroslav Foglar, nakladatelství Albatros, Jestřáb, Fan Tan, nová edice foglarovek, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 90 % 

Stínadla se bouří
Jaroslav Foglar
Ilustrátor: Barbora Kyšková
Počet stran: 240
Datum vydání: 9.11.2020
Nakladatelství ALBATROS

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...