Paleontologické dobrodružství

Recenze knihy Jaroslava Foglara Dobrodružství v Zemi nikoho

Dobrodružství v Zemi nikoho, Jaroslav Foglar, Albatros, Nové vydání foglarovky, Jestřáb, edice Foglar, magazín Kult* Brno
Knihy
Po stopách obřích trilobitů s jednou z nejmodernějších a nejsoučasnějších foglarovek

Ještě nemáte program na prázdniny? Můžete se inspirovat vyprávěním o skupině chlapců, kteří se rozhodli společně pátrat po přírodní zajímavosti staré stovky milionů let. A jak už to tak ve Foglarových románech bývá, kde jinde než v opuštěném kraji za městem.

Hlavními hrdiny Dobrodružství v Zemi nikoho jsou dva kamarádi. Mladší a dobrosrdečný Vláďa, jehož přísný otec občas, nepřímo, ale o to výrazněji zasahuje do hlavního rámce celého příběhu, a starší a poněkud impulzivní Vincek. Kniha obecně klade důraz na mezní situace, kdy se děti musejí spolehnout samy na sebe a bez dospělých vymyslet, jak se z nesnází dostat. Románu ovšem zdaleka nejvíc dominuje vypočítavost pětice chlapců z klubu Ontario.

Ti se sice navenek tváří (a vlastně i trošku prezentují) jako Rychlé šípy, ale přitom se neostýchají lhát či vydírat bezbranné. Příběh začíná jednoho večera, kdy Vláďa náhodou „zachytí“ záhadný a naléhavý rozhovor morseovkou vedený světlem. Hned druhý den se s tím svěří Vinckovi, aby se následně pokusili původce vysílání vypátrat a nabídnout jim pomocnou ruku. Oba se pak, na zapřenou a přes zákaz Vláďova tatínka, opravdu vydávají po stopách dvou chlapců, Bartoně s Pepínem, kteří, jak vyjde později najevo, hledají v „Zemi nikoho“, rozlehlém a opuštěném lomu za městem, jeskyni s unikátními zkamenělinami.

Také čtěte
Tajemná Řásnovka, Jaroslav Foglar, nakladatelství Albatros, Jestřáb, Fan Tan, nová edice foglarovek, magazín KULT* Brno
Recenze románu Tajemná Řásnovka Jaroslava Foglara

Za pomoci geologických kladívek, jako praví výzkumníci. Román vznikal tři roky ve druhé polovině šedesátých let a Jaroslav Foglar jej psal na objednávku pro nakladatelství Olympia. V době, kdy docházelo k celospolečenskému uvolnění. Možná i proto si dovolil „vetknout“ do něj zmínku o Rychlých šípech. Ovšem s upozorněním pro čtenáře, že jen „hlásit“ se k nim nestačí. Paradoxní je, že hlavní zápletce knihy dala vzniknout právě ona zákeřnost Ontaria. Jsou to totiž Bartoň s Pepínem, kteří byli jako jedni z obětí Ontaria nuceni vloupat se do jejich klubovny pro své věci. A jako zastírací manévr zde mimo jiné náhodně sebrali i zápisník paleontologa, který jeskyni hledal jako první.

Dobrodružství v Zemi nikoho, Jaroslav Foglar, Albatros, Nové vydání foglarovky, Jestřáb, edice Foglar, magazín Kult* Brno

Různorodostí postav i množstvím dějových zvratů při jednoduchostí námětu jde o jeden z nejzajímavějších Foglarových románů. Asi jediné, co mi na knize už jako dítěti vadilo, je hovorová řeč aktérů. Snad pro lepší kontakt s moderním čtenářem? První vydání knihy v roce 1969 ilustroval fenomenální Bohumil Konečný – Bimba. Mistr dynamické kresby dokázal situace vystihnout dokonale autenticky.

Současné vydání v Albatrosu doprovodil osobitými ilustracemi mladý malíř Jindřich Janíček. Jeho energický rukopis dodává kresbám náboj a celkem vystihuje atmosféru, ovšem obrázky jsou bez větších detailů a postavy v nich nezřídka téměř splývají s celkem. Vkládaným bonusem knihy je tentokrát půlarch s mapou „Země nikoho“. Ta sice na mapu vypadá dost „neuměle“, jako by byla kreslena přímo v terénu, ale o to autentičtěji působí – jako návod pro mladé průzkumníky, jak začít mapovat a objevovat.

Dobrodružství v Zemi nikoho, Jaroslav Foglar, Albatros, Nové vydání foglarovky, Jestřáb, edice Foglar, magazín Kult* Brno

Hodnocení: 97 % 

Dobrodružství v zemi Nikoho
Jaroslav Foglar
Ilustrátor: Jindřich Janíček
Počet stran: 272
Datum vydání: 11.11.2019
Nakladatelství ALBATROS

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní...
Top
Recenze
Film
Do kin nedávno zamířil další sequel ke známým Krotitelům duchů, který...
Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...