Pohled do duše fotbalového šoumena

Petr Švancara vzpomíná na památné okamžiky svojí sportovní kariéry, ale také na životní trable. Před nikým a ničím si nebere servítky, nezatěžuje zbytečnými kličkami, jde rovnou na bránu. Občas se však trefí do té vlastní

Recenze Pohled do duše fotbalového šoumena, nakladatelství XYZ. Magazín KULTINO* Brno
Knihy

Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která prozrazuje mnohé ze života samotného aktéra a bývalého fotbalisty Petra Švancary (46). Zatímco na prvotině MERCEDES spolupracoval s tehdejší přítelkyní Monikou Čuhelovou, nyní se na JÁ SU JÁ podílel Tomáš Klement, který se v knize představuje rovněž jako milovník fotbalu.

Jak už název knihy napovídá, jde o Brňáka každým coulem. Takovým duchem provází i svoje příběhy. Skloňováním, časováním, gramatikou a občas i vulgárními výrazy či nějakým tím sprostým slovíčkem si vrásky v knize nedělá. Což je ovšem na škodu, protože ústní a písemný projev bývá přece jen podstatný rozdíl. Bez těchto projevů by získala kniha na větší čtivosti. A Petru Švancarovi by to rozhodně neublížilo.

Také čtěte
Ragby, MS Francie, magazín KULT* Brno
Ragby není jen ragby, stejně jako se nejedná o jiné označení amerického fotbalu. Pro někoho je třeba jen brutální hrou, pro někoho naopak atraktivní podívanou. Pojďme si proto v souvislosti se světovým šampionátem v rugby union tento sport poněkud přiblížit.

I občasné a v nevhodných pasážích používané koncovky jó (radijó, vijó…) ke spádu obsahu nepřispívají. Naopak, příběh často nevhodně poznamenávají. Ucelený jazyk by této knize přidal na hodnotě.

Recenze Pohled do duše fotbalového šoumena, nakladatelství XYZ 1. Magazín KULTINO* Brno

Ve svém vyprávění začíná Petr Švancara pohledem na svoji fotbalovou rozlučku za brněnskými Lužánkami. V knize popisuje radosti i strasti, které mu tato akce přinesla. Podle vlastních slov přiznává, že v nižších soutěžích dokázal zřejmě víc než v lize, protože se mu vždy podařilo vstoupit do klubu, který často svoji soutěž vyhrál, dával hodně gólů a měl skvělé spoluhráče. Škoda, že si autoři nepohlídali, jak správně napsat jméno jednoho z fotbalových trenérů Róberta Kafky.
Petr Švancara nepopírá, že ho mediální zájem těší. Na tom také postavil současnou životní cestu. Současně ale přiznává, že několikrát šlápl vedle. To když například přišel vlastní hloupostí o řidičský průkaz kvůli alkoholu za volantem. Nezatajuje, jak těžké chvíle pro něj nastaly po odloučení s manželkou Kamilou. Co tomu předcházelo, ale také, jak ho dokázaly v té době podržet vlastní děti.

Recenze Pohled do duše fotbalového šoumena, nakladatelství XYZ 2. Magazín KULTINO* Brno

Pro mnohé čtenáře bude zajímavá poslední stať. Dojmy a postřehy Survivoru, kterým si prošel. Už název kapitoly – Lidi ze Survivoru znám dokonale. Od znamínek na zádech až po velikosti varlat – naznačuje, že o pikantnosti ze zákulisí tohoto pořadu nebude nouze. Kniha obsahuje i přes dvě desítky rodinných fotografií. U některých však, bohužel, chybí popisky, takže se čtenáři sice dozví, že je na jedné fotografii zvěčněna fenka Mia, ale u jiné už jen mohou hádat, jaká partnerka s dětmi a z kterého vztahu je v jeho obležení.

Také čtěte
Natálie Stoupalová, BK Žabiny Brno, rozhovor, Sport, Basketball,Magazín KULT* Brno
Již desátým rokem je Natálie Stoupalová, rodačka z Javorníku v Jeseníkách, oporou Žabin Brno...

Petr Švancara o sobě tvrdí, že hubu nikdy nezavře. A kniha je tak i psaná. Ten, kdo tohoto šoumena nezná, asi o knihu běžně nezavadí. Na druhou stranu ti, co o Petru Švancarovi někdy slyšeli a jsou jeho fanoušky, si ji na léto k vodě určitě pořídí.

Recenze Pohled do duše fotbalového šoumena, nakladatelství XYZ 3. Magazín KULTINO* Brno
Recenze Pohled do duše fotbalového šoumena, nakladatelství XYZ - kniha. Magazín KULTINO* Brno

Hodnocení: 60 %

JÁ SU JÁ
Petr Švancara/Tomáš Klement
Počet stran: 300
XYZ, 2024

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...