Úrokové sazby padají: Správný čas na koupi nemovitosti?
V době, kdy úrokové sazby začínají jít dolů, mnozí přemýšlejí, zda investovat do vlastního bydlení. Jiří Kadlec nám přináší svůj pohled na aktuální situaci a radí, jak se v ní orientovat.
V současné době zažíváme pokles úrokových sazeb. Myslíte, že je nyní vhodná doba k nákupu nemovitosti na hypotéku, nebo raději počkat?
Všichni si určitě pamatujeme dobu, kdy se úrokové sazby pohybovaly pod 2 % p. a. Nyní, když Česká národní banka pomalu, ale jistě začíná snižovat úrokové sazby, logicky každého, kdo si chce pořídit své vysněné bydlení, napadá otázka, jestli ještě přece jen není lepší počkat a získat tak výhodnější podmínky úvěru. Samozřejmě i tato situace má dvě strany mince – buď můžete čekat, až úrokové sazby poklesnou, a potenciálně tak ušetřit nějaké peníze, nebo si i za cenu vyšší úrokové sazby pořídit nemovitost již nyní. Neméně důležitým faktem při rozhodování, zdali vyřídit úvěr již nyní je, že případná ztráta plynoucí z budoucího růstu cen nemovitostí bude téměř jistě vyšší, než zaplacené úroky při vyšší sazbě za první fixaci.
Mohl byste souvislost mezi úrokovou sazbou hypotéky a cenou nemovitosti více rozvést?
Ceny nemovitostí v poslední době kvůli vyšším úrokovým sazbám a menšímu zájmu o hypoteční úvěry mírně poklesly. Nyní však úrokové sazby na hypotečních úvěrech začínají pomalu klesat, a dá se tak očekávat, že v budoucnu poroste poptávka po těchto úvěrech. Následně tedy bude nevyhnutelně docházet opět i k nárůstu cen nemovitostí.
Jak mohou předčasné splacení hypotéky a legislativní změny ovlivnit rozhodování o koupi?
Za předčasné splacení hypotéky si nyní banky běžně účtují poplatky v rozmezí od 500 do 4 000 Kč (každá banka to má jinak). Po změně zákona o spotřebitelském úvěru by tato sankce za předčasné splacení hypotečního úvěru mimo fixaci měla činit 1 % z nesplacené částky. Tato změna by se neměla týkat úvěrů sjednaných před novelou zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla platit od 1. 7. 2024.
Jak bych mohl postupovat v případě, že potřebuji úvěr, ale nemám ještě vybranou nemovitost nebo vydané stavební povolení?
Můžete využít nabídky některé z bank, které poskytují tzv. pohotovostní hypoteční úvěry. Jedná se o typ úvěru, kdy banka může schválit klientovi úvěrový rámec na základě bonity a ten má pak podepsaný úvěr za jasně daných podmínek. Následně má klient 18 měsíců, kdy musí úvěr začít čerpat a současně specifikovat účel úvěru (u některých bank lze tuto lhůtu prodloužit až na 36 měsíců). Výhodou je, že klient při hledání nemovitosti přesně ví, na jakou částku dosáhne. Toto mu umožní mít jistotu financování při hledání nemovitosti a vyhnout se situaci, kdy složím rezervační zálohu realitní kanceláři a následně o ni přijdu, protože zjistím, že mi nebude poskytnut úvěr ve výši, kterou potřebuji. Pohotovostního úvěru mohu využít i v dalších situacích, např. když ještě nemám stavební povolení.
Jak byste se v takové situaci rozhodl vy, aby se naši čtenáři mohli inspirovat?
Pokud bych byl v situaci, že zvažuji koupi nemovitosti, kterou ještě nemám vybranou, nebo řeším stavbu domu a doposud nemám stavební povolení, tak bych se na základě svých zkušeností rozhodl již nyní pro vyřízení pohotovostního úvěru a měl tak volnější ruce a jistotu při koupi nemovitosti a neriskoval ztrátu rezervační zálohy.
e-mail: kadlec.jkfinance@gmail.com
tel.: 774 552 415
(1976) Je otec tří dětí a milovník adrenalinových sportů. Ve financích vyniká díky urputnosti a osobitému přístupu. V daném oboru podniká od roku 2010, nyní jako generální reprezentant v Modré pyramidě, kde zajišťuje klientům nejlepší možné podmínky. Jeho tajemství? „Časová flexibilita a neustálé hledání přidané hodnoty pro každého klienta.“