Encyklopedie Geralta z Rivie

V této ilustrované publikaci procestujete bájný svět Andrzeje Sapkowského

Zaklínač Encyklopedie, Andrzej Sapkowski, Gearalt, The Witcher, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let klenotem slovanské fantasy, milovaným v Polsku, u nás i ve východní Evropě. Celosvětovou popularitu jí zajistily počítačové hry studia CD Projekt RED a do ještě širšího povědomí ji zapsal seriál Netflixu. Není tedy divu, že se jí věnují už i francouzští autoři jako Alain T. Puysségur, jenž napsal knihu Zaklínač – encyklopedie.

Tento Zaklínač není románem ani povídkovou sbírkou. Jedná se o  knihu pro příznivce nejznámějšího Sapkowského díla, kteří si chtějí připomenout jeho svět a postavy. Stopadesátistránková publikace je rozdělena do tří částí. Po odstavci vysvětlujícím Konjunkci sfér – zcela zásadní událost zaklínačského univerza – následuje několik stran o státech, z nichž pocházejí Geralt z Rivie a postavy, s nimiž se během svých dobrodružství setkává.

Také čtěte
Zaklínač: Vzestup krále všech RPG, books, kniha, recenze, The Witcher, magazín KULT* Brno
Polské studio CD Projekt RED dokázalo vpravdě husarský kousek. Z malé skupinky nadšenců se vyvinul...

Nejobsáhlejší část knihy tvoří medailonky třiceti sedmi postav zaklínačských příběhů. Kromě několika odstavců textu má každá z  nich vlastní ilustraci. Znáte-li Geraltova literární dobrodružství – encyklopedie se nijak nezabývá událostmi z her –, nenajdete zde nic nového. Pokud jste knihy ani povídky nečetli, mějte se na pozoru. Přestože se Puysségur vyvaroval prozrazení některých zvratů z románů, u povídek si počínal jinak. A tak například vyprávění o  Borchovi vám vyzradí závěr i  vyznění – dle mého názoru mistrovské – povídky Hranice možností. Bohužel to není ojedinělý případ.

Zaklínač Encyklopedie, Andrzej Sapkowski, Gearalt, The Witcher, recenze, magazín KULT* Brno

Dohadovat se můžeme také o  výběru postav. Zatímco je mnoho prostoru věnováno čarodějkám, zaklínači jsou zastoupeni jen chudě (zapomeňte na Eskela s  Lambertem) a  chybí například i Shani, která se sice objevuje i v románové pentalogii, ale zásadní význam má až ve hrách. Zbývající třetinu knihy tvoří kapitola o  nestvůrách a  čarodějných bytostech žijících na Kontinentu. I pro ně platí, že několik odstavců textu doplňuje ilustrace, zde navíc i se siluetou tvora vedle siluety zaklínače (mimochodem Vesemira, nikoli Geralta), aby si čtenář mohl představit, jak jsou veliké.

Také čtěte
Dobrodružný fantasy seriálu Zaklínač, 2. série. Magazín KULT* Brno
Nejočekávanější seriálový návrat roku 2021 jednoznačně představoval Zaklínač, který se 17. prosince dočkal své druhé série.

Asi jste již pochopili, že texty v  Encyklopedii nejsou pro znalce knih a povídek nijak objevné. Každý zápis začíná krátkým výtažkem ze Sapkowského díla a potom Puysségur shrnuje, co je o  postavě/místu/tvorovi známo z  prací mistra polské fantastiky. V mnoha případech bohužel opakuje již dříve vyřčené, a to i vícekrát na jediné straně. Přidanou hodnotou knihy jsou v  prvé řadě vnitřní ilustrace od tří tvůrců – Johann Bodin, Alexia F. Cadou a Émile Denis. Ty většinou plní svoji úlohu na jedničku. Třeba při vyobrazení postav, u nichž máte často pocit, že nejde jen o generické fantasy malby, vypadají jako reální lidé, z obličejů jim můžete vyčíst emoce a vyzařuje z nich osobnost. Bohužel některé ilustrace naopak zaujmou tím, jak jsou nehezké – zaklínači vypadají spíš jako zombie a chudák Yarpen Zigrin je vážně odporný. Dohromady s jednou menší kresbou, jež působí jako náčrtek, který se vůbec neměl do knihy dostat, jsem si chvíli říkal, že některý z  ilustrátorů nestíhal termín a poslal i nehotové práce. Navzdory těmto nedodělkům je výtvarná stránka publikace na výborné úrovni, což podtrhuje kvalitní zpracování obálky.

Zaklínač Encyklopedie, Andrzej Sapkowski, Gearalt, The Witcher, recenze, magazín KULT* Brno

Komu tedy knihu Zaklínač – encyklopedie doporučit? Znalcům Sapkowského děl, kteří se rádi pokochají zdařilými kresbami a  třeba si připomenou své oblíbené postavy a  dobrodružství? Jistě. „Fanouškům“ Zaklínače hltajícím videohry a  seriály, ale nemajícím zájem o  četbu? Těm patrně ještě víc, a  byť jim Puysségur mnohé vyslepičí, třeba díky ní pochopí, že literární zážitek ze Zaklínače je silnější než ten audiovizuální. Řekl bych, že se Encyklopedie bude líbit i milovníkům fantastiky obecně, chtějí-li desítky líbivých maleb a  načrtnutých míst, postav, příšer či příběhů třeba i  pro vlastní worldbuilding. Čtenáři si zde na své nepřijdou. Musí doufat, že se nad nimi Andrzej Sapkowski smiluje a něco po dlouhé době napíše. Ostatně není to tak dlouho, co v jednom rozhovoru prozradil, že pracuje na nové zaklínačské knize.

Zaklínač Encyklopedie, Andrzej Sapkowski, Gearalt, The Witcher, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 63%

Zaklínač - encyklopedie
Alain T. Puysségur
152 stran
Kniha Zlín, 2023

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Neil Richard MacKinnon Gaiman je proslulý britský autor povídek, knih...
Recenze
Divadlo
Janáčkova opera vzdala hold Bedřichu Smetanovi a uvedla 2. února 2024...
Recenze
Knihy
Hra o trůny , či spíše sága Píseň ledu a ohně , je fenomén, který v...
Top
Recenze
Film
Sex, masturbace a sledování pornografie v souvislosti se starými lidmi...