Poprvé do Stínadel

Recenze prvního dílu nového vydání stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse

Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara, nové vydání. ilustrace Jiří Grus, Albatros, Magazín KULT* Brno
Knihy
V tajemných Stínadlech se cosi dalo do pohybu a klub Rychlých šípů u toho nesmí chybět!

Vznik této knihy si vynutila popularita kresleného seriálu o Rychlých šípech. Jaroslav Foglar tehdy podlehl tlaku čtenářů a začal psát první stínadelské dobrodružství slavné pětice. Román pak vycházel v Mladém hlasateli na pokračování a jeho podtitul zněl přímo mysteriózně: Přepodivný příběh ze života Rychlých šípů.

Přitom na začátku byla prostá potřeba slavného klubu ozvat se proti bezpráví. Proto začali pro Druhou stranu (jejich městskou čtvrť) vydávat oběžník. A že byly reakce čtenářů příznivé, rozhodli se jej zpravidelnit a nazvat TAM-TAM. Po čase však zjistili, že není tak jednoduché ve vydávání pokračovat, pokud není moc o čem psát.Když tu se náhle, na jedné „vysoké šedivé zdi bez oken“ v Druhé straně, objeví kresba „ježka v kleci“. Mytického hlavolamu, o jehož existenci kolovaly do té doby jen legendy.

Rychlé šípy se proto chopí příležitosti a rozhodnou se pro TAM-TAM zjistit o „ježkovi“ víc. Román Záhada hlavolamu je ryzí detektivkou pro mládež, kde hlavní roli hrají děti samy. Dospělí jsou zde vnímáni jen jako "nutný prvek", součást společnosti. Jak říká Mirek Dušín hned v první kapitole: „Rychlé šípy nevolají nikdy dospělé lidi na pomoc.“ Z klubu Rychlých šípů se následně stanou regulérní reportéři, kteří se na cestě za informacemi „z první ruky“ dostávají do mnohdy velmi nebezpečných situací. Například, když ze zrušeného kostela unikají před Vonty polozasypanou nestabilní podzemní chodbou, v níž se to hemží krysami. 

Také čtěte
Stínadelský druhý díl, Stínadla se bouří, Jaroslav Foglar, Albatros, recenze, Magazín KULT* Brno
Recenze druhého dílu stínadelské trilogie Jaroslava Foglara

Během pátrání postupně zjistí, že hlavolam je především odznakem tzv. Velkého Vonta, vůdce tajemné chlapecké organizace ve Stínadlech. Navíc přijdou na to, že se za osudem „ježka“ skrývá možná i zločin. Dokonce se dostanou až do blízkosti samotné Vontské rady – nejvyššího orgánu stínadelské organizace. A to právě v době, kdy se schyluje k volbě vůdce nového. Tohle počínání se Vontům samozřejmě nelíbí. Svou tajuplnost si totiž před okolními čtvrtěmi přísně střeží, a proto na tenhle problém Rychlé šípy celkem důrazně, až arogantně upozorní. Ti se ovšem výhrůžkami nedají zastrašit a v publikování dál pokračují.

Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara, nové vydání. ilustrace Jiří Grus, Albatros, Magazín KULT* Brno

Dospělý čtenář si přitom může všimnout hned několika paradoxů. Především zda Rychlé šípy nerozporují svůj morální kredit, když odmítají uznat právo Stínadelských na soukromí a vědomě, ba cíleně jej svou činností narušují. Zvláštní je i to, že se historie hlavolamu váže právě k místu, kde schůzuje Vontská rada a kde se konají volby stínadelských vůdců. Nebo to není jen náhoda? V neposlední řadě vyvstává otázka, zda je v pořádku, pokud děti v podstatě namísto policie zjišťují okolnosti možného dávného zločinu. Román je však napsaný velmi poutavě a napínavě (nejspíš právě proto, že byl na pokračování), takže při čtení všechny tyto „poznámky“ mizí.

Do poslední chvíle navíc není jisté, zda se Rychlým šípům podaří tajemství hlavolamu získat. Nebo jak dopadne právě vrcholící volba Velkého Vonta, do které slavný klub nepřímo zasáhne tím, že se s jedním z kandidátů podělí o jedno z tajemství hlavolamu, ježka v kleci. První vydání knihy, ještě v edici Mladého hlasatele, bylo opatřeno ikonickými ilustracemi stvořitele Rychlých šípů, Jana Fischera.

Také čtěte
Recenze kniha Tajemství velkého vonta od Jaroslav Foglar, Stínadla, nakladatelství Albatros. Magazín KULT* Brno
Poslední část Stínadelské trilogie. Možná její nejslabší. O čem taky ještě psát? Vždyť záhada...

Vydání od Albatrosu provázejí kresby Jiřího Gruse, které sice dotvářejí ponurost staré městské čtvrti, ale občas se bohužel úplně neshodují s textem románu. Například stín Vonta varujícího Rychlé šípy má být vrhán na chodbu, nikoli na dveře. Jenže jak to udělat, když ilustrátor umístil klubovnu na dvůr namísto dovnitř domu, a chodbu proto vystřídala zeleň? Jako všechna vydání Foglarových knih, i tuhle vybavilo nakladatelství Albatros bonusem. Tentokrát je to sešit šifrovací hry Poselství ze Stínadel, která čtenářům nabízí využití jejich intelektu i důvtipu. A není bez zajímavosti, že hra vychází z námětu samotného autora románu – Jaroslava Foglara.

Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara, nové vydání. ilustrace Jiří Grus, Albatros, Magazín KULT* Brno

Hodnocení: 97 % 

Záhada hlavolamu
Jaroslav Foglar
Ilustrátor: Jiří Grus
Počet stran: 256
Datum vydání: 28.03.2019
Nakladatelství ALBATROS

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Kniha JÁ SU JÁ (ŽIVOT PO ŽIVOTĚ) je už druhou publikací, která...
Recenze
Divadlo
Legendární král Artuš, který na bájném hradě Camelot shromažďuje...
Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...