Stínadla tajemství zbavená

Recenze druhého dílu stínadelské trilogie Jaroslava Foglara

Stínadelský druhý díl, Stínadla se bouří, Jaroslav Foglar, Albatros, recenze, Magazín KULT* Brno
Knihy
Stínadla se bouří je druhý díl stínadelské trilogie Jaroslava Foglara.

Po mimořádném úspěchu Záhady hlavolamu se Jaroslav Foglar rozhodl (spíš byl čtenáři opět donucen) ve vyprávění o Stínadlech pokračovat. A přestože napsal neméně vzrušující příběh, po jeho přečtení vyvstává otázka, oč byla Stínadla v Záhadě hlavolamu atraktivnější, když byla ještě tajemná.

Možná si toho vnímaví čtenáři v přechozím dílu všimli sami, ale výpravy do Stínadel, které podstupovaly Rychlé šípy za objasněním záhady hlavolamu, byly opravdu velmi nebezpečné. Ostatně, samy do TAM-TAMu nepřímo přiznaly, že svým pátráním ve Stínadlech často riskují víc než jen pozdní příchod domů a nenapsané úkoly.

Přesto se (i v reálu) najdou tací, kteří se je snaží napodobit. Na začátku románu Stínadla se bouří je to Druhostraník Jiří Rymáň, který se možná v atmosféře „vzrušeného a tajemného“ večera, ovšem dokonale nepřipraven, do této nebezpečné čtvrti vydá sám, impulzivně a na vlastní pěst. Sice brzy zjistí, že mu zde hrozí reálné nebezpečí, a dá se na útěk, ale stejně je nakonec, na samé hranici Stínadel, lapen. Na scénu pak vstupují Rychlé šípy – už jako „specialisté na Stínadla“, aby odvážlivce ze zajetí vysvobodily. Přitom se Vontové stále jen bouří proti tomu, aby se chlapci z okolních čtvrtí vměšovali do jejich záležitostí.

Také čtěte
Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara, nové vydání. ilustrace Jiří Grus, Albatros, Magazín KULT* Brno
Recenze prvního dílu stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse

Při záchranné misi se Rychlé šípy dozvědí, že hlavolam před rokem utopený ve stoce svatojakubského kostela má nyní v rukou tajemný Široko, který s ježkem v kleci běhá po ztemnělých stínadelských uličkách a „provokuje“ jím Vonty. Pro ně je totiž zisk hlavolamu zásadní mocenskou záležitostí. Kdo jej má, výrazně se přiblíží šanci vládnout Stínadlům! Dřívější souboj nejschopnějších vůdců se proto nyní redukuje spíš na divoké honičky po ulicích, dvorech a pláccích, za nepolapitelným přízrakem, který má (jako komiksový superhrdina) speciální kostým a téměř nadlidské schopnosti. Tedy alespoň z pohledu dětí-pronásledovatelů.

Stínadelský druhý díl, Stínadla se bouří, Jaroslav Foglar, Albatros, recenze, Magazín KULT* Brno
Také čtěte
Recenze kniha Tajemství velkého vonta od Jaroslav Foglar, Stínadla, nakladatelství Albatros. Magazín KULT* Brno
Poslední část Stínadelské trilogie. Možná její nejslabší. O čem taky ještě psát? Vždyť záhada...

Rychlé šípy se s cílem získat tajemství ukryté v ježku v kleci opět postupně noří do dění okolo boje o Velké Vontství. Přitom se ale o Stínadlech dozvídají víc než leckteří řadoví Vontové. Znovu navíc podpoří jednu „spřátelenou“ stínadelskou skupinu, jejíž vůdce se jim jeví jako ideální kandidát na Velkého Vonta.
Román se oproti předchozímu pátrání po tajemství ukrytém v hlavolamu věnuje spíš mocenskému zápolení o to, kdo pro sebe „urve“ vládnu nad Stínadly. Tohle vměšování se do věcí stínadelských si bohužel vybere v klubu Rychlých šípů poměrně vysokou daň! Není bez zajímavosti, že si zde autor nechal i drobnou indicii, která posloužila jako námět pro třetí díl série. Byť nepříznivým vlivem celospolečenských událostí došlo k uzavření Stínadelské trilogie až o několik desetiletí později. Ale to už je jiný příběh.

Nové vydání „Stínadel“ doprovodil ilustracemi opět Jiří Grus. Jeho velmi dramatické, často až naléhavé a emotivní kresby doplňuje interaktivní sešit pro čtenáře. V něm mohou vyzkoušet svou zručnost malířů. Jednoduché kresby na bílém papíře lze vybarvit buď podle barev v románu, nebo vlastní invence.

Stínadelský druhý díl, Stínadla se bouří, Jaroslav Foglar, Albatros, recenze, Magazín KULT* Brno

Hodnocení: 90 % 

Stínadla se bouří
Jaroslav Foglar
Ilustrátor: Jiří Grus
Počet stran: 256
Datum vydání: 11.05.2020
Nakladatelství ALBATROS

Koupit knihu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
O něčem, co se údajně mělo stát, ale prakticky se nestalo. Možná proto...
Recenze
Divadlo
Divadlo Bolka Polívky prožívá turbulentní rok. Nejprve ho na Jakubáku...
Recenze
Divadlo
Když se řekne Bastard, tak si nejen pamětníci Městského divadla Brno...
Recenze
Divadlo
Divadelní profese má řadu nástrah. Své o tom ví d ivadelní spolek Tyl...